Коли, як не зимою можна покататися на санчатах, ковзанах, зліпити снігову бабу, погратися в сніжки. Разом з тим – це період підвищеного травматизму не тільки для дітей.
Основною причиною травмування зазвичай являється неуважність, поспіх. У громадському транспорті велика ймовірність підсковзнутися і впасти при вході у тролейбус чи автобус, так и при виході з нього. Можна також не помітити обмерзання пішохідних доріжок, проїжджої частини, припорошених снігом. Особливо небезпечні падіння на слизьких сходах, тим паче на підборах. Діти полюбляють з’їжджати з гірок на великій швидкості стрімголів, пригати в замети, кидатися сніжками.
Основними видами травмування при падінні в зимовий період часу являються: переломи, вивихи, забої м’яких тканин, розтягнення. Ушкодження кінцівок виникають тому, що людина інстинктивно виставляє вперед руки чи ногу і вага тіла автоматично зміщується на неї.
Люди похилого віку найбільш схильні до травматизму в силу вікових особливостей скелету. Це підвищена крихкість кісток, знижена еластичність зв’язок та сила м’язів. Навіть удар невеликої сили може викликати інвалідизуючий перелом шийки стегнової кістки (в 95% випадків зустрічається у жінок) чи хребта.
Самі поширені ушкодження в працездатному віці це:
– переломи променевої кістки, ключиці, кісточки нижньої кінцівки;
– забої плечової кістки;
– пошкодження зв’язок гомілковостопного, колінного суглобів;
– переломи кісток гомілки;
– черепно-мозкові травми
Щоб знизити ризик падіння при ожеледі необхідно дотримуватись певних правил:
Людям похилого віку та вагітним без потреб в ожеледицю з дому краще не виходити, варто відкласти поїздки, зустрічі, походи в магазини та інстанції.
Золоте правило – не спішіть! Виходьте заздалегідь. Навіть якщо ви затримаєтесь в дорозі – не хвилюйтеся, декілька хвилин можуть зіграти вирішальну роль в збереженні вашого життя та здоров’я. Ваша уважність та обережність – основний спосіб профілактики травматизму, особливо взимку.
Ірина Дембіцька- лікар-методист Волинського ОЦГЗ