Здоров’я на сьогодні – показник, який відображає рівень соціального розвитку. Умови сьогодення свідчать про актуальність проблеми збереження здоров’я дітей в Україні, оскільки майже 90% дітей дошкільного віку, учнів та студентів мають відхилення у здоров’ї.
За даними соціологічних опитувань, щодня курять 11% учнівської молоді (16% – серед хлопців, 7% – серед дівчат). Вперше починають курити хлопці в 11 років, дівчата – в 14-15 років.
Перший досвід вживання алкоголю діти отримують в 11 років. Зокрема встановлено, що хлопці частіше за дівчат починають експериментувати з алкоголем.
Найпопулярнішим алкогольним напоєм серед учнівської молоді є пиво (0,5 л пива=30-60 гр. горілки залежно від міцності напою). Водночас популярними також є «слабоалкогольні напої» – джин-тонік, ром-кола, напої, що складаються із соку та горілки тощо.
Відомо, що поряд із зазначеними чинниками набувають актуальності порушення інших компонентів збереження здоров’я дітей, що пов’язані із нераціональним харчуванням та низькою фізичною активністю. Зокрема встановлено, що регулярно снідають у будні дні лише 2/3 української учнівської молоді (64%) та 83% – у вихідні. Достатню кількість фруктів (більше одного разу на день) споживають лише 17% опитаних учнів, овочів – тільки 22% учнів.
Майже половина усіх опитаних учнівської молоді віком 11-17 років щодня (як у будні, так і у вихідні), проводять більше трьох годин за комп’ютером.
Для збереження здоров’я дитини у родині потрібно створити сприятливу емоційну атмосферу, підтримувати дружні стосунки між батьками й дітьми, зберігати довіру.
Спільні активні заняття спортом захоплюють дітей, дозволять поліпшити фізичний та нервово-психічний розвиток дитини.
Дотримання принципів раціонального збалансованого харчування особливо актуальним є в ранньому віці, коли відбувається активне формування систем і організму дитини.
Намагайтеся, щоб на вашому столі були тільки корисні продукти і здорова їжа. Виключіть з раціону сім’ї шкідливі продукти, наприклад, газовані напої, чіпси, фаст-фуд, шоколадні батончики, а також обмежте жирне, смажене і копчене. Слідкуйте за об’ємом їжі, який їсть малюк, не допускайте переїдання.
Негативне ставлення дорослих до алкоголю та куріння є прикладом для дитини. Розуміння шкідливих наслідків тютюнокуріння та вживання алкоголю певною мірою застереже вашу дитини від цих кроків.
Достатня трудова активність, заохочення дітей до посильної праці, спільна праця батьків та дітей згуртовує родину, дозволяє виробити позитивні стереотипи поведінки в майбутній родині вашої дитини.