Традиційно, кожного року, в травні місяці відзначається Всеукраїнський тиждень планування сім’ї.
Метою проведення Тижня є підвищення поінформованості населення з актуальних питань охорони репродуктивного здоров’я, значимості збереження репродуктивного здоров’я, пропаганди здорового способу життя та покращення демографічної ситуації в країні.
Планування сім’ї – надійний спосіб збереження та покращення здоров’я жінок та дітей. Відповідальність за планування сім’ї лягає на обох майбутніх батьків, передбачає оволодіння знаннями про те, з якого віку можна народжувати дітей, скількох мати дітей, яких інтервалів дотримуватись між пологами, а головне – практикувати здорову по відношенню до себе та майбутнього покоління поведінку.
За даними відділу державної реєстрації Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції протягом чотирьох місяців цього року шлюб взяли 1073 пари, 131 пара шлюб розірвали і народилося 2485 дітей, померло 15.
Дуже важливо знати методи запобігання небажаній вагітності. Це допоможе уникнути аборту – операції, яка окрім небезпеки для здоров’я жінки негативно впливає на емоційний стан та подальшу вагітність.
Як свідчить статистика близько 20% пар населення Волинської області мають проблему неплідного шлюбу, а це приблизно кожна 4-6 пара.
В структурі непліддя в шлюбі частота чоловічого та жіночого фактору є практично однаковою, і становить близько 40 – 45%. До 30 % це поєднані фактори.
Основні причини чоловічої неплідності це -інфекції геніталій, генетичний фактор, ендокринні причини, травми чоловічих статевих органів.
Причини жіночої неплідності запальні процеси органів малого тазу, ендометріоз, гормональні порушення, трубний та матковий фактор.
Досить поширеним на разі є імунологічний та стресовий фактор неплідності.
Нажаль, незважаючи на сучасну доступність до інформаційних джерел, освіченість населення, в першу чергу підлітків та молоді , залишається низькою. Найчастіше вони починають шукати інформацію вже після того, як виникла якась конкретна ситуація. Саме тому проблеми раннього початку статевого життя, абортів у юних вагітних, забезпечення контрацептивами, анонімність послуг, є досить актуальними.
Провідною установою служби планування сім’ї та збереження репродуктивного здоров’я населення у Волинській області є обласний перинатальний центр, на базі якого працює центр планування сім’ї. Центр здійснює зв’язок з медичними закладами та громадськістю, виробляючи стратегію і тактику для медичних установ з метою покращення доступності медичної допомоги населенню з питань репродуктивного здоров’я.
Сергій Левчук – завідувач відділу промоції здорового способу життя КП “Волинський ОЦГЗ”