Мама і немовля повинні бути разом цілодобово. Годуйте малюка за потреби – так часто, як він цього потребує. Тривалість годування визначатиме сама дитина. Обов’язковим є нічне та передсвітанкове годування, оскільки, як ми вже зазначали, гормон пролактин виробляється саме в цю частину доби.

Ознаки правильного прикладання дитини до грудей

  • Ротик дитини широко відкритий.
  • Нижня губа малюка вивернута.
  • Підборіддя щільно притиснуте до молочної залози.
  • Правильне прикладання – асиметричне. Це означає, що згори ми бачимо частину ареоли, тоді як нижня частина ареоли не видна.

Основні пози при грудному вигодовуванні:

1-7 серпня

Колиска. Голова малюка лежить на ліктьовому згині матері з боку того соска, який він смокче, в той час як її рука підтримує дитину вздовж спини і шиї. Живіт малюка притиснутий до живота матері.

1-7 серпня

Перехресна колиска. Положення тіла малюка таке саме, як і в позі “колиска”, але мати перехоплює дитину іншою рукою, підтримуючи її під спиною і фіксуючи потилицю. Вільною рукою мама може керувати процесом і допомагати дитині вхопити сосок.

1-7 серпня

Лежачи на боці. Мама лежить на боці, обличчям до малюка. Рот малюка знаходиться на одному рівні з соском. Можна підкласти подушку, щоб підтримувати спину та шию малюка. Ця поза може бути оптимальною для тих, хто переніс кесарів розтин, оскільки в такому положенні немає жодного тиску на груди і живіт, або такий тиск є мінімальним.

З-під руки. Малюк розташований збоку від матері, його тіло і ніжки знаходяться у неї під рукою. Голівку дитини мати тримає рукою. В такому положенні можна також покласти руку на подушку.

Напівлежачи. Іноді виникає необхідність годувати у такій позі: малюк лежить на мамі, животом до живота, голівка злегка повернута на бік. Така поза зручна в перші місяці життя дитини, оскільки в цей період лактація тільки налаштовується, і тому бувають припливи молока, під час яких молоко йде в такій кількості, що дитина неспроможна з ним впоратися й може захлинутися. Коли ж дитина знаходитиметься зверху, їй буде простіше опанувати цей процес і впоратися з потоком молока.

Нависання. Годування в такій позі може бути корисним і для матері, і для дитини. Для мами – це можливість спустошити центральні та нижні долі молочної залози. Малюку таке вигодовування може бути зручним тоді, коли смоктати самостійно йому важко, наприклад, ця позиція може бути актуальною для слабеньких немовлят або для тих, хто після пляшечки відмовляється брати груди, бо “видобувати” молоко з грудей значно важче, аніж із соски.

 Харчування мами в період грудного вигодовування

Харчування мами в період лактації має бути різноманітним та збалансованим. До раціону матері мають бути включені всі ті продукти, які вона вживала під час вагітності, на які у жінки немає алергії. Немає потреби “їсти за двох” – мама їсть за своїм власним апетитом. Рідину слід вживати тоді, коли відчувається спрага.

Відтак, процес грудного вигодовування є взаємовигідним і для дитини, і для матері, і вартує Ваших зусиль з його налагодження, але Ви можете не турбуватися – колектив Відділення неонатального догляду та лікування новонароджених нашого пологового будинку надасть всю необхідну інформацію та допомогу для того щоб Ви годували малюка грудьми довго і без проблем!