За останні вісім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще й досі, за інформацією МОЗ, більше 7 мільйонів українців курять щоденно. Причому дедалі більше українців надають перевагу електронним пристроям для куріння замість традиційних цигарок, адже вважають їх безпечнішими для здоров’я. Чи так це?
Е-сигарети – вейпи – з’явилися як замінники звичайної цигарки на світовому ринку у 2000-х роках. У 2013-му вони потрапили і в Україну. У 2014 році слово «вейп» стало найвживанішим та найпопулярнішим у світі, потіснивши «селфі»,що свідчить про шалену популярність цигарок, які не мають диму, натомість залишаючи у повітрі туманну хмарку «водяної» пари з фруктовим ароматом.
«Вейп(інг)» походить від англійського «vape», тобто «вдихати і видихати пар», який утворює електронна сигарета або паровий пристрій. За кілька років розповсюдження земною кулею вейпінг став новою субкультурою серед молоді, що почали називати себе вейперами. Враховуючи те, що е-сигарета заявлена як така, що не має нікотину та смол, часто її «курять» не лише на вулицях, а й в офісах, фойє кінотеатрів та навіть у торгівельних центрах.
Деякі дослідницькі центри вже провели провести певні дослідження. Фахівці з Lawrence Berkeley Labs виявили: рідина в електронних пристроях містить 31 токсичну хімічну сполуку, зокрема, акролеїн, діацетіл, формальдегід, пропіленгліколь, гліцерин, рівень концентрації яких зростає залежно від температури (нагрівання до 300 °С) та типу вейпа. Дослідники з The Hellenic Cancer Society зробили висновок, що після такого куріння у людини може статися гостра легенева недостатність на півгодини.
До картриджа електронних сигарет все ж входить нікотин – у зовсім малих або досить відчутних дозуваннях. До того ж, окрім заявлених компонентів, рідина часто містить незадекларовані речовини. Вибіркові тести рідин для електронних сигарет, проведені Асоціацією захворювань легень США, показали більшу концентрацію нікотину, аніж це вказано на етикетці.
На куріння традиційної цигарки людина витрачає 2-4 хвилини, водночас електронну можна курити 10-20 хвилин, тож фактично людина отримує більшу дозу того ж нікотину, ніж якби викурила одну звичайну цигарку.
У парі, що виникає у процесі вейпінгу, немає продуктів горіння тютюну і паперу (сажі та смоли), як в процесі куріння традиційних цигарок. Однак пара не є абсолютно безпечною. Ароматичні рідини – це, фактично, харчові добавки, які для споживання з їжею вважаються безпечними, проте – не для вдихання. Пара у вигляді крапель осідає у легенях, порушуючи їхні функції, через це у кров потрапляє менше кисню, що спричиняє гіпоксію (кисневе голодування).
У США вейпінг визнали серйозною проблемою на рівні держави і назвали «вейпінговою епідемією». Станом на вересень 2019 року у США зафіксовано 530 випадків захворювань легень та десять смертей від куріння електронних сигарет. Штат Каліфорнія виділив майже 20 мільйонів доларів на впровадження активної рекламної кампанії проти вейпінгу. В Конгресі США оголосили про створення групи законодавців, стурбованих популярністю електронних цигарок серед молоді.