Впродовж останнього місяця тема вакцинації від коронавірусної інфекції – одна із найактуальніших і водночас дискусійних. Вакцини, можливість щепитися, процес вакцинації в різних країнах перебувають у фокусі уваги медичної спільноти, журналістів та громадськості. Тож даємо відповіді на найбільш поширені запитання щодо вакцинації проти COVID-19.
1.Чи варто робити щеплення від COVID-19?
Варто, бо це реальний шанс врятувати людей, що хворіють і помирають від SARS-CoV2 щодня в Україні та по всьому світу. Ось деякі цифри https://www.radiosvoboda.org/a/30466101.html
В Україні 8 лютого виявили 2141 нових випадків COVID-19, одужали 2 697 пацієнтів, померло 47 людей.
За весь час пандемії в Україні:
захворіли 1 001132 осіб;
одужали 631435 пацієнтів;
померли 17395 людей.
Кількість випадків інфікування COVID-19 у світі станом на ранок 7 лютого становить понад 105 мільйонів 731 тисячу, як свідчать дані американського Університету Джонса Гопкінса. 3,7 млн. людей захворіли тільки за минулий тиждень https://www.who.int/publications/m/item/weekly-epidemiological-update—2-february-2021
Померли понад 2 мільйони 308 тисяч людей, понад 58 мільйонів 843 тисячі хворих одужали.
На цей же час у світі введено 128 млн. доз вакцини. https://www.google.com/search?q=vaccine+tracker+covid+19&oq=vaccine+t&aqs=chrome.3.69i57j0j0i131i433j0l7.10733j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8 Доведено, що смерті літніх людей у Франції та Норвегії у післявакцинальний період не пов’язані із імунізацією від COVID-19. І вже точно не можна порівнювати цю статистику та кількість життів, які забрав вірус, і ще забере, якщо ніяк не втручатися у цей процес.
1 лютого 2021-го року фірми-розробники працюють над 79 вакцинами-кандидатами, проводяться 208 досліджень щодо безпеки й ефективності вакцин від коронавірусної інфекції, 11 вакцин схвалені й активно застосовуються https://covid19.trackvaccines.org/vaccines/
Усі побічні ефекти фіксуються, оприлюднюються та обговорюються. Найчастіше вакциновані скаржаться на біль чи набряк у місці ін’єкції, біль голови та суглобів (іноді досить інтенсивний), загальну слабкість, легку нудоту, які минають впродовж декількох днів. Із серйозних побічних ефектів після імунізації – анафілактичні реакції (алергія на вакцину чи її компоненти), параліч лицевого нерва, які трапляються менше 5 випадків на мільйон вакцинованих осіб. Зазначимо, що алергічні реакції на антибіотики, інші ліки, продукти харчування (горіхи, риба) трапляються значно частіше. Але на випадок алергічної реакції на вакцину у кожному пункті щеплень передбачено відповідні медикаменти для надання медичної допомоги, а медперсонал вміє надавати знає, як правильно таку допомогу надавати та відточує навички на відповідних тренінгах.
У світі введено 128 мільйонів доз вакцин від COVID-19, це 1,64 дози на 100 людей. Лідер серед країн з охоплення щепленнями від SARS-CoV2 – Ізраїль, де громадяни отримали вже 5,44 млн. доз. У США введено 39 млн. доз, у Великій Британії – 12 млн., в Іспанії 1,99 млн., в Італії – 2,52 млн. доз.
Для того, щоб зупинити поширення інфекції необхідно досягнути колективного імунітету, тобто повинні перехворіти або провакцинуватися близько 60% населення, тому про ефективність вакцинальних заходів може сміливо говорити Ізраїль, де ще на початку січня 2021-го року щеплення отримала третина населення https://www.dw.com/uk/covid-19-v-izraili-vaktsynuvaly-tretynu-naselennia/a-56394014 . Кількість захворілих, госпіталізованих і померлих від SARS-CoV 2 значно зменшилася.
Склад вакцини залежить від її типу. Попередньо Україна має отримати мРНК вакцину від американської фармкомпанії Pfizer, векторну вакцину – від британської AstraZeneca та інактивовану – від китайської Sinovac. Компоненти будь-якої вакцини ретельно прописуються в інструкції. Наприклад, мРНК вакцини містять власне штучно створене мРНК вірусу (мРНК – ген, частинка РНК, що відповідає за перенесення інформації про первинну структуру білків від ДНК до місць синтезу білків), яке «запаковане» у жирову бульбашку, розчинник (стерильну воду із сіллю) і консервант (цукрозу); векторна вакцина за складом відрізняється мало (мРНК «доставляється» в клітину за допомогою вірусу-вектора); інактивовані вакцини містять «убитий» коронавірус, розчинник, ад’ювант (речовину для кращого вироблення імунітету) і консервант. Тобто вакцини не містять шкідливих чи небезпечних для організму людини компонентів.
Ірина Грабовська-Микитюк,
лікар-імунолог дитячий,
фахівчиня з імунопрофілактики Волинського ОЦГЗ