Вагітність – особливий стан організму жінки, який вимагає максимального піклування та турботи. І турботи не тільки про майбутню маму, а й про плід та потім – новонароджене немовля.
Під час вагітності імунна система переходить в інший «режим роботи»: забезпечити захист жінки від всього, що є для людини чужорідне і хвороботворне (бактерії, віруси, грибки, токсини, паразити і т.д.), проте не зашкодити плоду. Іншими словами, вагітність – це фізіологічний тимчасовий гіпоімунний стан, нормальний стан дещо «ослабленої» імунної системи. Тому в цей період майбутня мама вразливіша, ніж зазвичай і потребує ретельнішого захисту.
Через плаценту, а потім зі своїм молоком (якщо дитя вигодовується грудьми) мама передає дитині й захисні антитіла до багатьох інфекцій – тих, якими вона перехворіла сама або від яких вакцинована. Ці антитіла будуть захищати малюка впродовж перших 6 місяців його життя. Саме тому колись немовлята майже зовсім не хворіли на кір чи вітрянку до піврічного віку. Під час великого спалаху кору в нашій країні у 2017-2019 роках лікарі вперше за багато десятків років зіткнулися з випадками, коли діти народжувалися хворими на кір саме тому, що їхні мами не хворіли чи не були вакциновані вчасно.
Отже, що робити, щоб подібні ситуації не повторювалися, мами були захищені, а малюки народжувалися здоровими? Від яких інфекцій можна захистити новонародженого вакцинацією ще під час вагітності? І загалом – чи безпечно вакцинуватися вагітній? Відповіді на ці запитання дає фахівчиня з імунопрофілактики Волинського центру громадського здоров’я, лікарка-імунолог Ірина Грабовська-Микитюк.
Насамперед, готуючись до вагітності варто уважно вивчити свою вакцинальну карту. Якщо всі щеплення зроблені за віком і в повному обсязі, то хвилюватися не варто. Доросла жінка має бути щеплена від дифтерії, правця (АДП-м) кожні 10 років (так вона захистить малюка своїми антитілами від правця новонароджених) https://www.who.int/immunization/diseases/tetanus/ru/;
кору та краснухи (так майбутня мама захистить немовля від синдрому вродженої краснухи – множинних вроджених вад розвитку, та кору) https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/rubella;
гепатиту В (якщо жінка не інфікована і не вакцинована, то зберігається ризик, що вона може сама заразитися під час вагітності вірусним гепатитом В і заразити дитину) https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-b.
Якщо жінка не знає про свій імунний статус щодо цих інфекцій, то вона може звернутися до свого сімейного лікаря та зробити ці щеплення. Або можна здати аналіз крові на антитіла до правця, кору, краснухи, гепатиту В і вакцинуватись або ні (зважаючи на результат аналізу). Наприклад, якщо майбутня мама має антитіла (Ig G) до кору, то вона не потребує введення вакцини і навпаки – якщо антитіл нема, то варто зробити щеплення КПК якнайшвидше.
Чи безпечно вакцинуватися вагітним?
Вакцинація інактивованими (вбитими) вакцинами є цілком безпечною для вагітної жінки. Тобто вводити вакцину від групу, дифтерії, правцю, кашлюку (ацелюлярна) можна і треба. А ось щеплення живими вакцинами вагітним жінкам протипоказане. Тобто вводити вакцину від кору, краснухи, вітрянки, поліомієлітну оральну (ОПВ) вагітним не можна. Якщо так сталося, що жінка отримала живу вакцину, не знаючи про свою вагітність, то переривати з цієї причини вагітність не варто, адже ризики мінімальні. Однак, з огляду на додаткові заходи безпеки, жінка має утримуватися від вагітності щонайменше протягом 1 місяця після вакцинації КПК. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1182-19
Чи є вагітність показом до вакцинації?
Вагітні жінки мають підвищений ризик тяжкого перебігу вагітності, госпіталізації внаслідок грипу та смерті від грипу під час вагітності. Тому вакцинація проти грипу «вбитою» вакциною рекомендується всім вагітним жінкам впродовж сезону грипу у будь-якому триместрі. https://www.who.int/csr/disease/swineflu/notes/h1n1_pregnancy_20090731/ru/
Найбільша частота кашлюку, пов’язаних з ним ускладнень і більшість смертей внаслідок цієї хвороби фіксують серед дітей, які не можуть отримати свої щеплення від кашлюку, бо не досягли відповідного віку (молодші 2-х місяців) або не отримали свої планові щеплення з інших причин. Тому захист таких діток відбувається за рахунок материнських антитіл від кашлюку, якщо матір вакцинована вакциною АаКДП. Це так звана «стратегія кокона»: мама та всі, хто контактуватимуть із новонародженим отримують вакцину від кашлюку, щоб не інфікувати малюка.
Що робити у випадках, коли вагітна потребує екстреної профілактики інфекцій?
Бувають випадки, коли вагітна жінка не була вакцинована від правця, але, наприклад, поранилася, працюючи на городі, її вкусив невідомий собака або попереду чекає мандрівка в епідемічно несприятливий регіон. В таких ситуаціях сімейний лікар мусить зважити переваги й ризики вакцинації, уважно вивчивши інструкції до вакцин та клінічні дослідження, а також розглянути можливість пасивної імунопрофілактики (введення готових антитіл).
Також мусимо пам’ятати, що вживання будь-яких ліків має певні ризики для вагітної та її малюка, тому хворіти небажано, натомість захиститися від тих інфекцій, від яких це можливо – варто.