Задовго до того, як в 1977 році було зафіксовано останній випадок натуральної віспи, стало зрозуміло, що аналогічний підхід можна використати і щодо інших захворювань, керованих засобами імунопрофілактики.
Відповідно до резолюції Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 1974-му році була створена Розширена програма імунізації, однією із задач якої була вакцинація від 6 інфекційних захворювань: дифтерії, кашлюку, правця, кору, поліомієліту, туберкульозу. Однак із появою нових ефективних вакцин цей перелік збільшувався і на сьогодні завдяки щепленням є можливість запобігати таким захворюванням як краснуха, паротит, гемофільна інфекція типу b, гепатит В, ротавірусна інфекція, захворювання спричинені бактерією Streptococcus pneumonia, вірусом папіломи людини та іншим захворюванням, які є ендемічними на певних територіях.
Національний календар профілактичних щеплень, затверджений МОЗ України, включає вакцинацію від десяти інфекцій: туберкульоз, краснуха, кір, паротит, дифтерія, правець, кашлюк, гемофільна інфекція тип b, поліомієліт.
В нижче наведеній таблиці подано інформацію 32 країн Європи, де вакцинація від найбільш поширених інфекційних захворювань є обов’язковою або рекомендованою.
Джерело : https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6001041/#CR5
КІР, КРАСНУХА, ПАРОТИТ
В 9 країнах (Болгарія, Хорватія, Чехія, Франція, Угорщина, Італія, Польща, Словаччина, Словенія, Україна) вакцинація від кору, краснухи паротиту – обов’язкова. В інших 22-х – рекомендована. В Німеччині вакцинація стала обов’язковою з березня 2020 року ( штраф до 2500 євро і можлива заборона відвідувань шкіл та дитсадків).
ДИФТЕРІЯ, КАШЛЮК, ПРАВЕЦЬ
В одинадцяти країнах (Болгарія, Хорватія, Чеська Республіка, Франція, Греція, Угорщина, Італія, Латвія, Польща, Словаччина, Україна) вакцинація обов’язкова та рекомендована в іншій 21 країні.
ПОЛІОМІЄЛІТ
Вакцинація від поліомієліту є обов’язковою в 12 країнах (Бельгія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Франція, Угорщина, Італія, Мальта, Польща, Словаччина, Словенія, Україна) і рекомендованою у всіх інших.
ГЕПАТИТ В
Вакцинація від гепатиту В обов’язкова у 10 країнах (Болгарія, Хорватія, Чехія, Франція, Польща, Італія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Україна) і рекомендована у 19 країнах. Данія, Фінляндія, Ісландія пропонує вакцинацію тільки у рекомендованих групах.
Гемофільна інфекція тип b
Вакцинація від Haemophilus influenza типу b обов’язкова в 10 країнах Європи (Болгарія, Хорватія, Чехія, Франція, Угорщина, Італія, Польща, Словенія, Словаччина, Україна) і рекомендована в 22 країнах.
Вітряна віспа
Вакцинація від вітряної віспи обов’язкова в Італії та Угорщині. Рекомендована у дев’яти країнах та у п’ятьох – тільки для визначених груп.
Із 32 країн ЄС в 12, включаючи Україну, як мінімум одне щеплення є обов’язковим.
Політика щодо вакцинації залежить від багатьох чинників: історичні особливості, фінансові можливості країни, ставлення населення до вакцинації тощо. Цікаву роботу Wellcome Global Monitor про ставлення людей до вакцинації представила лондонська благодійна організація The Wellcome Trust у 2019 році. Опитування провели у 140 країнах за участю понад 140 тис людей.
Ключові тези:
Детальніше ознайомитись із цим дослідженням можна за посиланням https://wellcome.ac.uk/sites/default/files/wellcome-global-monitor-2018.pdf
І на завершення, пропоную ознайомитись із рівнем охоплення вакцинацією та звернути увагу на показники охоплення вакцинацією в країнах та політикою щодо вакцинації в країнах Європи (дані з таблиці).
Малюнок 1. .Рівень охоплення АКДП (кашлюк, дифтерія, правець) 3 дозою серед країн Європи, 2018 р
Малюнок 2. Рівень охоплення КПК ( кір, краснуха, паротит) 1 дозою серед країн Європи, 2018 р.
Малюнок 3. Рівень охоплення КПК ( кір, краснуха, паротит) 2 дозою серед країн Європи, 2018 р.
На нижче наведеному малюнку вказані рівні охоплення вакцинацією у Волинській області за 5 років. Без пояснення цифри нічого не говорять, але потрібно зрозуміти одну просту річ, для того щоб попередити розповсюдження деяких інфекційних захворювань серед населення відсоток осіб, яким зроблено щеплення, має складати не нижче 95 % ( є свої особливості, але цей варіант простіший для розуміння).
Малюнок 4. Рівень охоплення щепленнями у Волинській області, 2015 – 2019 рр.
БЦЖ – вакцина проти туберкульозу (діти до 1 року); ОПВ-3 – вакцина проти поліомієліту, 3 доза (6 міс); АКДП-3 – вакцина від кашлюку, дифтерії, правця, 3 доза (6 міс); Геп В-3 – вакцина від гепатиту В, 3 доза (до 1 року); КПК-1 – вакцина від кору, краснухи, паротиту, 1 доза ( 1 рік); Hib –вакцина від гемофільної інфекції тип b, 3 доза (12 міс).
Не так давно ми боролись із спалахом кору в Україні, де за три роки захворіло більше 115 000 людей, 41 людина померла. В 2019-му році в нашій країні зареєстровано 22 випадки дифтерії, хоча при високому рівні охоплення щепленням проти дифтерії, випадки або поодинокі, або зовсім відсутні.
Більше про те, чому так важливо підтримувати високий рівень охоплення щепленнями та чим небезпечна відмова від вакцинації можете прочитати за посиланням
https://www.volynphc.org.ua/planova-vakczynacziya-v-period-epidemiyi-v-chomu-nebezpeka-vidmov/