За останнє десятиліття, щоденне використання персональних комп’ютерів, ноутбуків, планшетів, смартфонів стало необхідністю. Можливості мережі Інтернет значно збільшили кількість людей, які використовують ґаджети не лише для професійної діяльності, а й для спілкування чи розваг. Американською асоціацією офтальмологів був введений термін «комп’ютерний зоровий синдром»(Computer Vision Syndrome) в 1998 році. З’явилося поняття «цифрове око» (digital eye), що проявляється фізичним дискомфортом внаслідок довготривалої (більше 2 годин) праці з електронними пристроями для відображення візуальної інформації (монітори, планшети, смартфони).
В основі комп’ютерного зорового синдрому є спазм акомодації та синдром сухого ока.
В нормі людина кліпає 15-18 раз за хвилину. При зоровій концентрації частота кліпання зменшується до 4-5 за хвилину. Поверхня ока не може недостатньо зволожуватися і внаслідок порушення слізної плівки, пересихає рогівка та кон’юнктива.
Акомодація – це здатність ока чітко бачити предмети на різних відстанях. Тривале фокусування на близько розташованих предметах призводить до перенапруження циліарного м’яза ока. Втомлений м’яз не може змінити кривизну кришталика і виникає спазм акомодації. Відбувається зниження гостроти зору, зображння на екрані розпливається.
Ще одним чинником пошкодження ока виступає синє світло екранів електронних пристроїв. Воно призводить до незворотного накопичення в сітківці гранул токсичного пігменту ліпофусцину. При подальшому опроміненні синім світлом ліпофусцинові гранули спричиняють загибель клітин пігментного епітелію. Саме збереження структури світлочутливих клітин сітківки є ключовим фактором захисту ока від ушкодження «електронного» світла.
Додаткова дія штучного синього світла впливає на порушення природних біологічних ритмів людини. Пригнічуєтья синтез мелатоніну – гормону сну, що може стати причиною безсоння, депресії, порушення обмінних процесів.
Симптоми комп’ютерного зорового синдрому :
Профілактичні заходи, які допоможуть зберегти зір.
Використовуйте правило 20/20/20. Воно полягає в тому, що кожні 20 хвилин роботи слід упродовж 20 секунд дивитися на предмет, розташований на відстані не менш як 20 футів (приблизно 6 метрів). Крім того, кожну годину потрібно давати очам повноцінний відпочинок на 5-15 хвилин. Тобто, не переключитись на гру в ігри чи перегляд стрічки новин в соціальних мережах, а прогулятися, подивитися у вікно, просто посидіти з закритими очима. Можна зробити невеличку гімнастику, наприклад малювати в повітрі цифру 8, повторювати поглядом контури предметів, розташованих на різній відстані.
Старайтеся частіше моргати, від 12 до 15 на хвилину та регулярно пийте воду. В офісах часто пересушене повітря, що сприяє швидкому висиханню слизової плівки очей. Не паліть та уникайте місць де можете стати учасниками пасивного куріння. Утримайтеся від солодких газованих напоїв, кави, алкоголю.
Важливо правильно організувати своє робоче місце.
Монітор необхідно встановити на відстані 50-70 сантиметрів, при цьому центр екрана повинен розташовуватися на рівні очей або трохи нижче.
Потрібно забезпечити рівномірне і достатнє освітлення. Світло в кімнаті має збігатися з яскравістю монітора.
Застосовуйте захисні екрани або окуляри з спектральними фільтрами. Спеціальні комп’ютерні окуляри зменшують час необхідний для пристосування до роботи за монітором, роблять зображення яскравішим та чіткішим за рахунок зменшення зернистості картинки, відблисків та оптимального підбору яскравості.
Пам’ятайте ! Зір – це величезна цінність людини! Те, як ви будете споглядати навколишній світ, залежить тільки від вас!
Ірина Дембіцька – лікар – методист КП «Волинський ОЦГЗ»