Згідно даних ВООЗ, ракові захворювання займають шосте місце серед основних причин смерті у світі.
За підсумками 2020 року, від онкології у світі померло 9.95 мільйонів людей. Серед провідних локалізацій патології виявилися :
А також зареєстровано 1929 мільйонів нових випадків раку. У першу п’ятірку входять:
Серед чоловіків найчастіше фіксували новоутворення легень, передміхурової залози та колоректальний рак. В той час як серед жінок злоякісний процес локалізувався в молочних залозах, колоректальній області та легенях.
Можна запобігти виникненню 30-50% ракових захворювань, якщо звести до мінімуму фактори ризику та здійснювати профілактичні заходи:
Не куріть та уникайте пасивного паління
Підтримуйте здорову вагу
Нормальний індекс маси тіла 18,5-24.9 кг/м²
Підтримання оптимальної для вас маси тіла може знизити ризик виникнення онкології, зокрема раку молочної залози, простати, легень, товстої кишки та нирок.
Їжте більше фруктів, овочів та інших харчових продуктів рослинного походження багатих на клітковину, таких як цільні зерна і боби;
Відмовитися від вживання алкоголю адже це збільшує ймовірність виникнення раку молочної залози, стравоходу, рота і гортані. Пам’ятайте, що безпечної дози алкоголю не існує!
Будьте фізично активними щонайменше 150 хвилин помірної або 75 хвилин енергійної аеробної активності на тиждень. Починайте кожний день із 30 хвилин будь-якої фізичної активності. Ризик смерті на 51% нижче для людей, які щодня проходять 8 тис кроків, у порівняні із тими, хто за день долає вдвічі меншу відстань.
Не засмагайте
Зробіть щеплення
Щеплення проти вірусного гепатиту B рекомендовано дорослим із таких груп ризику :
– сексуально активним полігамним людям;
– тим, хто вживає наркотики внутрішньовенно;
– чоловікам, які практикують секс із чоловіками.
Також до групи ризику входять працівники системи охорони здоров’я і громадської безпеки, які можуть контактувати з інфікованою кров’ю або з іншими рідинами організму.
Вакцина проти Вірус папіломи людини рекомендована для дівчат і хлопчиків віком 11–12 років.
Уникайте ризикованої поведінки
Практикуйте безпечний секс. Обмежте кількість сексуальних партнерів
Людям, які вживають наркотики внутрішньовенно, не рекомендовано застосовувати вже використані голки.
Регулярно відвідуйте лікаря для профілактичного огляду
Рак молочної залози. Починаючи з 20 років жінкам необхідно проходити клінічне обстеження грудей щорічно. З 40 років – 1 раз на два роки робити мамографію (рентгенологічне обстеження молочної залози).
Рак шийки матки
Для хвороби є характерною відсутність симптоматики на ранніх стадіях і цитологічна діагностика ( ПАП-тест) дозволяє виявити ті зміни, що вже почались. Перше тестування необхідно проходити в 21 рік та через кожні 3 роки.
Вірусу папіломи людини є однією з головних причин розвитку раку шийки матки. Тому з 30-ти річного віку цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) рекомендовано здавати 1 раз на 5 років.
Рак передміхурової залози
Для виявлення захворювання на ранній стадії чоловіки від 40-ка років щорічно повинні оглядатися урологом. Лікар може додатково призначити аналіз крові на ПСА-тест (Простат –специфічний антиген)
Колоректальний рак
Людям обох статей після 50 років рекомендована колоноскопія 1 раз на 5 років як найефективніший метод виявлення колоректальної онкологі.
Ірина Дембіцька – лікар – методист КП «Волинський ОЦГЗ»