Відповідно до прогнозу ДУ «Центр громадського здоров’я» в епідемічному сезоні 2019-2020 років на грип та ГРВІ в Україні захворіє від 4,8 до 6,7 млн. осіб. Вже перехворіло понад 2 млн. осіб, 65% із них – це діти віком 17 років. На сьогодні зафіксовано регіональне географічне поширення грипу та респіраторних інфекцій. Показник захворюваності за попередній тиждень на 44,5% менше рівня епідемічного порогу. В нинішньому епідсезоні зареєстровано три вірусологічно підтверджених летальних випадків від ускладнень грипу. За даними дозорних закладів, в Україні циркулюють віруси типу А(Н1), А(Н3) та грипу В.
В межах проведення рутинного епіднагляду, лікарями-епідеміологами лабораторного центру Волинської області продовжується щотижневий моніторинг ситуації з ГРВІ та грипу серед населення області.
На сьогодні захворюваність утримується на сезонних цифрах. Рівень епідемічної активності нижчий від розрахункового епідемічного порогу на 40%. Епідемічний поріг не перевищено в жодному районі області.
Найвищі показники захворюваності зареєстровано в Горохівському, Локачинському, Камінь-Каширському, Шацькому районах та м. Луцьку.
Впродовж минулого тижня гострими респіраторними вірусними інфекціями в області захворіло близько 3600 волинян, що на 500 осіб менше ніж попереднього тижня. Із числа хворих 2,2 тис. – це діти до 17 років (61,5%).
Кількість госпіталізованих з приводу ГРВІ становить 86 осіб (2,4% від захворілих, із них 67 % діти), це на 11 осіб менше ніж попереднього тижня.
На сьогодні в області проти грипу прищеплено 3100 осіб, із них 1214 (40%) – особи із групи епідемічного ризику (діти віком від 6 міс до 5 років, персонал медичних закладів, вагітні). Крім того прищеплено 781 особа із групи медичного ризику (особи з хронічними захворюваннями, особи віком понад 65 років, та ті, що перебувають у закладах тривалого догляду).
Довідково:
Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
Грип має симптоми, подібні до ознак інших гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ), але набагато небезпечніший. За перших симптомів звертайтеся до лікаря. Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я.
Клінічні ознаки грипу:
Як можна заразитися вірусом грипу
Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).
Як довго є заразним хворий на грип
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів — це, в середньому, сім днів.
Ускладнення грипу
Найчастіше це пневмонія, що інколи може за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Також нерідко розвивається серцева недостатність.
Як попередити зараження грипом:
Як батьки можуть попередити зараження дітей грипом:
Найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація.
Щорічна вакцинація від грипу — це найкращий спосіб:
Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.
Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей запобігти смертельним наслідкам хвороби.
Основні групи ризику
1. Медичні працівники, які мають більший ризик захворіти на грип через особливості професії. Ми закликаємо їх захистити себе і своїх пацієнтів та зробити щеплення від грипу.
2. Діти віком 6–59 місяців – діти найбільш чутливі до інфекцій.
3. Вагітні, яким варто пам’ятати, що грип може мати серйозні наслідки під час вагітності. Натомість вакцинація проти сезонного грипу безпечна на всіх етапах вагітності.
4. Літні люди або люди, що перебувають у закладах тривалого догляду— імунітет із віком послаблюється і стає менш ефективним у боротьбі із грипом, який може мати серйозні наслідки, коли вам за 65.
5. Люди із хронічними захворюваннями, яким слід пам’ятати, що за наявності хронічних недуг ризик ускладнень грипу значно підвищується, тому важливо захистити себе від них.
Вакцини
В аптеках наявні вакцини проти грипу. Тож українці можуть придбати вакцину в аптеці власним коштом і зробити щеплення у закладі охорони здоров’я. Орієнтовна вартість вакцин — від 250 до 350 грн.
Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), обидві якісні та безпечні.
Якість вакцин, котрі ввозять до країни, перевіряють Держлікслужба України та Лабораторія з контролю якості медичних імунобіологічних препаратів Державного експертного центру.
Вакцини «Ваксігрип Тетра» і «Джісі Флю» можна застосовувати для щеплення дітей віком від шести місяців.
Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень та відсутня у національному календарі щеплень, тому вакцину можуть закуповувати за гроші місцевих бюджетів, підприємств або власним коштом громадян.
Вакцинація є найефективнішим методом профілактики грипу та попередження важких ускладнень цієї хвороби.
Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів.