19 січня за новим стилем Православна Церква відзначає Хрещення Ісуса Христа у річці Йордан. Протягом останніх років в цей день під час або після Великого водосвяття все частіше спостерігаємо таку картину: у водоймах влаштовуються масові пірнання й купання з метою “змити гріхи” в освяченій воді чи навіть отримати чудесне зцілення від хвороб. Але потрібно пам’ятати, що купання на Водохреща – це не канон, а традиція зі своїми правилами. Хоча саме на Водохреща безліч людей вперше приймають героїчне рішення про купання в ополонці. Проте далеко не для всіх ця затія безпечна. Тому перш, ніж зважитися на купання, ознайомтеся з основними правилами окунання в крижаній ополонці.
Правило перше : протестуйте свій організм на наявність медичних протипоказань, зокрема:
– запальні захворювання носоглотки, придаткових порожнин носа, отити;
– серцево-судинні захворювання;
– епілепсія, перенесені травми черепа; склероз судин головного мозку;
– неврити, поліневрити;
– цукровий діабет, тиреотоксикоз;
– глаукома, кон’юнктивіт;
– туберкульоз легенів, запалення легенів, бронхіальна астма, емфізема;
– нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози;
– виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит;
– венеричні захворювання
Правило друге: правильно виберіть місце.
Ідеальна ополонка для купання в ополонці на Водохреще – це:
– перевірений місце. Бажано – організоване, а не сільський ставок опівночі;
– глибина купелі не повинна перевищувати 1,8 м.;
– купіль повинна бути огороджена, щоб уникнути випадкового падіння у воду.
Правило третє: не забудьте про обмундирування!
Вам знадобляться: купальник або плавки, рушник і махровий халат, комплект сухого одягу.
Візьміть із собою і яке-небудь взуття, щоб не йти по льоду босоніж – це далеко не кожній людині під силу. Але врахуйте, що тапочки не повинні ковзати. Можна взяти вовняні товсті шкарпетки, в них дійти до ополонки, в них же і плавати. Після купання потрібно переодягтися в суху білизну.
Правило четверте: перед купанням злегка розігрійтеся, але не до сьомого поту. Роздягнувшись, помахайте руками, зробіть декілька присідань, нахилів. Тіло повинне бути розігрітим, але не пітним.
Правило п’яте: православна традиція передбачає триразове занурення в ополонку з головою. Але майте на увазі, що купання в ополонці на Водохреща – це не канон, а традиція. Тобто не буде гріхом, якщо ви побережете свою голову, знаючи, що йти з мокрим волоссям по морозу – не великий подарунок! Особливо якщо добиратися треба на інший кінець міста громадським транспортом.
Правило шосте: бережіться ейфорії! Багато людей, занурившись у воду, відчувають приплив нестримної радості, який провокує їх затриматися у воді довше. Але перебувати у крижаній воді варто не більше ніж 10 секунд – трьох занурень цілком достатньо Затримавшись у воді довше, ви ризикуєте своїм здоров’ям.
Правило сьоме: при виході не тримайтеся безпосередньо за металеві поручні.
Правило восьме: зігрійтеся після купання! Розітріться рушником, швидко одягніться. І випийте що-небудь гаряче, наприклад заздалегідь приготовлений у термосі чай.
Правило дев’яте: ніякого спиртного до купання! І максимум, що можна собі дозволити після – це трохи церковного кагору. Широко поширена думка про те, що спиртне гріє організм. Але це тільки в перші півгодини після вживання! Потім наступає зворотний ефект, який може призвести до переохолодження.
Правило десяте: довіряйте своєму організму! І, якщо погляд на холодну воду викликає у вас жах, подумай ще раз – чи варто?
Ну і звичайно не заходьте у воду без молитви . Нехай короткої («Отче наш», наприклад), хай своїми словами, але зверніться в цей день до Бога зі словами, що йдуть з самого серця.
І пам’ятаймо, що загартовувати організм краще поступово, а над зміцненням свого здоров’я тілесного і духовного потрібно працювати щодня!
Будьте здорові!