На початку травня у світі та Україні традиційно відбуваються заходи до Дня боротьби з меланомою. Щороку фахівці Волинського обласного центру громадського здоров’я спільно з лікарями обласного шкірно-венерологічного диспансеру проводили акції з обстеження родимок в центрі Луцька, що були надзвичайно актуальні для лучан та волинян. У 2019-му році, наприклад, під час акції «Обстежте родимки – збережіть життя!» лікарі оглянули близько 300 людей. Було виявлено 150 себорейних кератом, 3 базаліоми, 250 папілом та 2 підозри на меланому. На жаль, цього року, зважаючи на поширення COVID-19 та карантин, акції громадського здоров’я проводити неможливо. Але ми нагадуємо, що періодичний самостійний огляд родимок у себе та своїх близьких допоможе у своєчасній діагностиці онкологічних захворювань шкіри.
У Волинському обласному шкірно-венерологічному диспансері повідомляють, що всього за 2019 рік було оглянуто 3420 пацієнтів, з них 2420 – дерматоскопічно. Всього виявлено 2675 немеланомних та меланомних новоутворень шкіри.
Серед них діагностовано: актинічних кератозів – 56; базальноклітинних раків шкіри – 34; меланом – 8 та інших новоутворів – 710.
82 пацієнти скеровано в обласний медичний центр онкології (раніше – обласний онкологічний диспансер). У цьому медзакладі сформована група пацієнтів з новоутворами шкіри, що потребують диспансерного спостереження.
Станом на 01.01.2020 року на диспансерному обліку з новоутворами шкіри перебуває 351 людина.
Найнебезпечнішим зі злоякісних новоутворень шкіри є меланома, яка в запущеній формі може призводити до летальності, однак на при ранній діагностиці ефективно лікується. Поширеність меланоми нижча за немеланомні новоутворення шкіри, але саме меланома – головна причина смерті від раку шкіри. Меланома являє собою утворення на шкірі з неправильними обрисами, може свербіти, кровоточити. Майже 3-м тисячам українців щороку встановлюють діагноз «меланома», – повідомляє Центр громадського здоров’я України. Кожен 10-й із цієї кількості помирає протягом першого року після встановлення діагнозу.
Фактори ризику, що збільшують ризик виникнення меланоми:
Первинна самодіагностика родимки (невуса) – відповідальність кожної людини перед собою та своїми близькими, адже до лікаря необхідно звертатися при появі найперших ознак переродження чи при наявності інших факторів ризику.
Звісно, не всі родимки перероджуються. Однак недбале ставлення чи неуважність можуть спровокувати ризик виникнення хвороби. Щоб знизити ризик переродження невусів, варто запам’ятати декілька простих правил перебування на сонці:
Щоб вчасно розпізнати небезпечну родимку, запам’ятайте алгоритм первинної діагностики родимок, котрий називається АКОРД меланоми.
А – асиметрія. Якщо умовна вісь розділяє родимку на дві нерівні половини;
К – край та кровоточивість. Якщо край стає нерівним, рваним, із зазубринами. Якщо родимка почала кровоточити.
О – окрас. Зміни кольору, вкраплення більш темного чи більш світлого, зникнення кольору можуть свідчити про переродження;
Р – розмір. Збільшення родимки за шириною чи за висотою може бути небезпечним симптомом;
Д – динаміка. Поява кірочок, тріщинок, випадіння волосків також можуть свідчити про небезпеку.
Також можна запам’ятати алгоритм діагностики родимок за 5-ма початковими буквами англійського алфавіту.
А (assymetry) – асиметрія
B (borders) – край
C (color) – колір
D (diametr) – діаметр
E (evolution) – еволюція
Пам’ятайте, що у 90% випадків рак шкіри виліковний при ранній діагностиці. Станьте скін-чекером – періодично перевіряйте родимки своїх близьких людей, адже турбота про здоров’я рідних – найліпший вияв любові до них!