Гельмінтози (глистні інвазії, глисти) – група найбільш поширених і масових паразитарних хвороб людини, які мають широкий діапазон клінічних проявів – від безсимптомних до важких форм.
За даними різних авторів, кількість видів гельмінтів, що здатні уражати людину, становить від 270 до 384. Вони відносяться до 3 типів: плоскі черви, круглі черви і кільчасті черви. Близько 70 видів досить поширені. Гельмінтозами більше «охоплені» тропічні й субтропічні країни Азії, Африки, Америки. На території центральної Європи поширені тільки 30 видів глистів.
Впродовж свого життєвого циклу глисти проходять кілька стадій розвитку: яйце – личинка – зрілий паразит. В кожній із стадій розвитку вони «проживають» в іншій екологічній обстановці – в зовнішньому середовищі, в організмі однієї чи кількох тварин, у яких послідовно проходять різні стадії свого розвитку.
На організм людини гельмінти впливають комплексно – механічно пошкоджують тканини при фіксації чи переміщенні тілом, викликають алергічні реакції, впливають на мікрофлору кишківника, порушують обмінні процеси, чинять токсичну дію тощо
https://www.who.int/mediacentre/news/releases/2006/pr60/ru/ http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0004/342688/01_General-info-1.pdf?ua=1
Один із найпоширеніших гельмінтозів у світі та на території України – аскаридоз. Аскаридоз спричиняють круглі черви, дорослі особини яких проживають в тонкому кишківнику протягом 10-24 місяців. За підрахунками, 1.4 млрд. людей заражені аскаридами. Щороку від ускладнень аскаридозу помирають близько 10 тис. людей. Черви уражають людей будь-якого віку, проте найбільш поширені у дошкільнят та дітей молодшого шкільного віку. Зараження відбувається через контакт у побуті (забруднені речі, ручки дверей, гроші, громадський транспорт і т.д.) або через немиті овочі, фрукти, зелень. Яйця аскариди є досить стійкими в навколишньому середовищі (залишаються життєздатними при температурі 5-10 С впродовж 2 діб) і можуть забруднювати речі побуту, знаходитися на різних поверхнях (наприклад, нарізних дошках, меблях, нижній білизні, шкільних партах, туалетах і т.д.). Аскариди – це геогельмінти. Для них характерна відсутність проміжного хазяїна, для розвитку яєць і личинок необхідне перебування в ґрунті протягом певного часу. Тож заразитись аскаридами діти можуть під час ігор в пісочниці, а також при споживанні брудних ягід, наприклад, полуниці чи суниць.
https://phc.org.ua/news/na-askaridoz-chastishe-khvoriyut-lyudi-robota-yakikh-povyazana-iz-zemlerobstvom https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/soil-transmitted-helminth-infections
Після проковтування яйця, воно потрапляє в тонкий кишечник, де з нього вилуплюється личинка, яка проникає через слизову оболонку в кров (венозну систему) та мігрує в легені – личинці для подальшого розвитку необхідний кисень. Паразити потрапляють у бронхи та піднімаються в трахею, за тим відбувається повторний акт проковтування. Личинки повертаються в кишківник, де стають зрілими гельмінтами, а через 8-10 тижнів починають відкладати яйця.
Клінічно симптоми залежать від масивності інвазії та залучення в процес різних органів. Зазвичай, кількість аскарид є незначною, тому симптоми малопомітні або ж відсутні. Імунна система здатна побороти глистів без жодних ліків та наслідків для організму. Небезпечними є ситуації, коли гельмінти викликають непрохідність в кишках чи жовчних протоках, або пошкоджують легені. При легеневому аскаридозі хворі відчувають біль в грудях, виникає сухий кашель, задишка, лихоманка, свистяче дихання, також можливе викашлювання харкотиння з кров’ю та личинками. 15% пацієнтів мають кропив’янку (висипання на шкірі, які схожі на опік кропивою та сверблять). Кишкова непрохідність, спричинена аскаридами, може виникати у будь-якому віці, але 85% випадків припадає на дітей у віці 1-5 років. Проявляється здуттям живота, різким болем в животі, нудотою, блюванням, лихоманкою, діареєю.
Найбільш ефективним і достовірним методом діагностики аскаридозу є виявлення яєць аскарид в калі під мікроскопом.
Лікування аскаридозу (якщо таке необхідне) проводиться винятково антигельмінтними препаратами (НЕ антибіотиками!) та виключенням гострих продуктів із раціону.
Профілактика аскаридозу полягає в дотримання правил особистої гігієни (миття рук, прасування білизни) та ретельному митті овочів, фруктів, зелені тощо. Профілактичний прийом протигельмінтних препаратів один чи два рази на рік НЕ доцільний, такої необхідності на території нашої країни немає (ліки токсичні, а ризик зараження порівняно незначний).
Розпочинаємо сезон ягід обізнаними!
Ірина Грабовська-Микитюк,
фахівчиня з імунопрофілактики Волинського ОЦГЗ
You are not signed in. Sign in to post comments.
[…] Щодо бактерійних інфекцій, то найнебезпечнішими є сальмонельоз, шигельоз (дизентерія), еширихіоз, кампілобактеріоз, холера, черевний тиф, ієрсиніоз (псевдотуберкульоз) та інші. Також через немиті руки чи брудні ягоди можна «підхопити» глисти – стронгілоїдоз, токсокароз, трихоцефальоз, аскаридоз (https://www.volynphc.org.ua/oberezhno-gelminty-askarydoz/?fbclid=IwAR2BC-leZcP6TEyT7YruApBg7-vtxqk-a…). […]
Comments are closed.