26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками та їх незаконним обігом
Цей день відзначається згідно з рішенням Генасамблеї ООН з 1987-го року. На сьогодні актуальність проблеми наркоманії – безсумнівна. Це пов’язано і з масштабами явища, і з його негативними наслідками: руйнацією життя та здоров’я людей, соціальних зв’язків, особистою деградацією, поширенням небезпечних інфекцій (ВІЛ, вірусні гепатити, туберкульоз), загостренням криміногенної ситуації.
Залежність від наркотичних речовин – хронічна хвороба центральної нервової системи, під час якої відбувається зміна біохімії в активних центрах мозку. Потреба в наркотичних речовинах стає біологічно обумовленою і дуже сильною. Люди, які лікуються від розладів, пов’язаних із вживанням наркотиків або пройшли курс лікування, мають підвищений ризик повернення до вживання наркотиків навіть після років відмови.
За даними Волинського медичного центру терапії залежностей (раніше – Волинський обласний наркологічний диспансер), всього в області налічується 1400 наркозалежних. Серед них, переважно, споживачі опіоїдів (75 %), решта 25% – канабіоїдів, стимуляторів та декількох наркотиків одночасно. Серед них 94% – чоловіки, 50 % – молодь віком від 18 до 35 років. 25% від усіх зареєстрованих споживачів наркотиків – жителі м. Луцька.
Незважаючи на те, що Волинська область серед 27 адміністративних територій України за масштабами поширення наркозалежностей займає 22 місце (4 наркозалежні людини на 100 тисяч населення), проблема є доволі гострою.
З 2000-го року захворюваність на наркоманію серед волинян офіційно скоротилась на майже 80%. Однак офіційна статистика не охоплює тих наркозалежних, які обирають анонімне лікування або взагалі не звертаються за медичною допомогою.
«Лідерами» за поширеністю наркотичної залежності серед населення на Волині традиційно є Володимир-Волинський, Ковельський район, міста Луцьк і Нововолинськ. Згідно з даними вилучення наркотичних речовин з незаконного обігу, перше місце за споживанням посідає марихуана, друге – макова соломка, третє – амфетамін, метамфетамін, «екстазі».
В Україні впроваджують програми, спрямовані на підтримку людей, котрі живуть із наркозалежністю. Зокрема, це програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) і програми зменшення шкоди (ЗШ). Ці програми запобігають поширенню ВІЛ і зменшують шкоду, пов’язану із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків. Програми фінансують коштом державного бюджету і реалізують за підтримки міжнародних донорів. В рамках стратегії зниження шкоди наркозалежні мають можливість отримувати замісну підтримувальну терапію на базі Волинського медичного центру терапії залежностей, Волинського обласного фтизіопульмонологічного медичного центру, Луцького центру первинної медичної допомоги №2 та Володимир-Волинського територіального медичного об’єднання.
Проблемою останніх років також стало поширення синтетичних наркотиків, про розвиток наркоринку яких свідчать чисельні випадки госпіталізації осіб в стані сп’яніння після вживання так званих «спайсів», «солей».
Спочатку синтезовані препарати об’єднували назвою «клубні наркотики», але, зважаючи на темпи їх поширення та видозміни, ці речовини опинилися далеко за межами клубів та танцполів. Завдяки хімічним формулам, які постійно змінюються підпільними лабораторіями, ідентифікувати «синтетику» буває дуже складно, що додає проблем правоохоронцям та медикам. Ситуацію ускладнює безконтрольне поширення цих наркотиків через інтернет, їх доступна вартість, можливість їх неін’єкційного споживання. Основна небезпека вживання синтетичних наркотиків – непередбачувані ефекти в стані сп’яніння, адже ці речовини відносять до класу диссоціативних (психотропних) речовин, які змінюють свідомість та сприйняття оточуючого світу.
За даними Головного управління Національної поліції у Волинській області, станом на 31 травня від початку року до Єдиного реєстру досудових розслідувань було внесено 241 кримінальне провадження, пов’язане зі сферою незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів. Слідчими вручено 107 повідомлень про підозру 80-ти особам за 107-ми кримінальними правопорушеннями. Це – понад 44% від усіх справ, які були у провадженні. Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовано до 16 осіб. Із загальної кількості зареєстрованих наркозлочинів 109 від початку року стосувалися збуту наркотиків, в тому числі й збуту психотропних речовин через інтернет.
Лише декілька епізодів роботи слідчих Головного управління Нацполіції в області свідчать про проблеми наркотрафіку в області.
Зокрема, в січні 2020 року до суду з обвинувальним актом скеровано кримінальне провадження щодо організованої групи з 6 осіб, яка створила інтернет-сайт «Speedstaf.com» та канал Telegram під назвою «4-20.pm» з продажу наркотиків через залишення закладок в людних місцях м. Луцька. Всім вищевказаним особам оголошено про підозру у вчиненні 11 епізодів злочинної діяльності.
У березні 2020-го року до суду скеровано кримінальне провадження щодо організованої групи жителів Луцька та Києва, причетних до виготовлення та подальшого зберігання з метою збуту наркотичних засобів та психотропної речовини «амфетамін» в особливо великих розмірах. Необхідні для виготовлення наркотиків речовини купували через інтернет, отримували поштовими відправками. В подальшому меншими партіями передавали залученим через телеграм канал закладчикам та безпосередньо збували закладки, адмініструючи створений ресурс. Розрахунок здійснювався через EASY PAY.
30 квітня до суду скеровано кримінальне провадження щодо організованої групи жителів міста Нововолинська, які організували масштабний збут наркотичного засобу «бупренорфін», психотропних речовин «амфетамін» та екстазі на території Волинської області.
Наркотики – це загроза, що може зруйнувати життя людини, а також і торкнутися будь-кого. Тому варто нагадати, що запобігання поширенню наркоманії – справа не лише медиків та правоохоронців, а й батьків, педагогів та кожного свідомого громадянина.
Лариса Андрійчук,
фахівчиня зі зв’язків з громадськістю та ЗМІ Волинського ОЦГЗ