В Україні щороку близько 85 тисяч осіб помирає від хвороб, спричинених курінням. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно вживання тютюну спричиняє понад 8 мільйонів смертей у світі, серед яких 1,2 мільйона смертей припадає на пасивне куріння. За останні вісім років поширеність куріння серед українців зменшилась на 20%. Однак ще й досі, за інформацією МОЗ України, більше 7 мільйонів українців курять щоденно.
Тож який вплив на організм має куріння і чому це небезпечно?
Куріння призводить до артеріальної гіпертензії та атеросклерозу судин. Нікотин має пряму судинозвужувальну дію та спричиняє погіршення живлення тканин організму людини та органів. Регулярне куріння, як активне так і пасивне, сприяє різкому зниженню коронарного кровообігу, що є наслідком порушення мікроциркуляції в серцевому м’язі та ендотелії, стимулює утворення та агрегацію (склеювання) тромбоцитів, що підвищує в’язкість крові. Цей процес спричиняє тромбоутворення у судинах мозку та серця. Отже, курці стають жертвами інфаркту міокарда та інсульту.
Куріння – причина восьми видів раку: легень, верхніх дихальних шляхів, сечового міхура, підшлункової залози, стравоходу, нирок, крові. Ця згубна звичка – ризик вроджених вад, самовільного викидня, позаматкової вагітності та недостатньої ваги плоду. Проведені дослідження свідчать, що такі внутрішньоутробні деформації як «вовча паща», «заяча губа» подекуди є наслідком саме куріння під час вагітності.
Куріння підвищує ризик переломів, особливо стегнових кісток, тому що нікотин та інші складові токсини сигаретного диму мають пошкоджуючий вплив на клітини, відповідальні за міцність кісткової тканини. У курців знижується засвоєння кальцію, а вироблення гормону естрогену – збільшується.
Ризик захворіти на цукровий діабет збільшується в рази, тому що порушується функція підшлункової залози та зменшується вироблення інсуліну.
Куріння чинить руйнівний вплив на очний кришталик. В ньому починаються окислювальні зміни, що призводить до зниження прозорості – виникає катаракта. Ризик дегенерації жовтої плями та відшарування сітківки зростає вдвічі, що може призвести до сліпоти.
Усім курцям рекомендовано здати аналіз сечі на вміст білка, якого в нормі не повинно бути. Адже в результаті токсичних змін в нирках відбувається порушення проникності ниркових артерій і білок виходить в сечу.
Страждає і психічне здоров’я, адже куріння – це залежність.
Куріння прискорює біологічний годинник організму і, відповідно, старіння. Хто не курив – не починайте, незважаючи на будь-які обставини в житті, а хто вже почав – докладіть зусиль для подолання згубної звички.
Останнім часом зростає використання вейпів, айкосів та інших пристроїв для куріння. Тютюнові компанії та пов’язані з ними галузі намагаються привабити дітей та підлітків. Вони пропонують тисячі ароматів та привабливий дизайн пакування, влаштовують спонсорські заходи та вечірки, залучають блогерів та розміщують рекламу поблизу навчальних закладів.
Американська медична асоціація (АМА) закликала припинити використання електронних сигарет, адже в США зростає кількість легеневих захворювань, причиною яких є використання електронних цигарок.
https://www.golos-ameriki.ru/a/5082879.html
У США вейпінг визнали серйозною проблемою на рівні держави і вже назвали «вейпінговою епідемією». В Конгресі США оголосили про створення групи законодавців, стурбованих популярністю електронних цигарок серед молоді. Станом на вересень 2019- го року вейпінг вважався причиною 530 підтверджених випадків пульмонологічних розладів у США, результатом яких стали 8 летальних випадків. Три чверті пацієнтів – чоловіки, дві третини – молодь віком від 28 до 34 років.
https://www.golos-ameriki.ru/a/vaping-new-death/5091088.html
У заяві Американської медичної асоціації, зокрема, йдеться: «Поширення у країні легеневих захворювань, пов’язаних з електронними сигаретами, зміцнює наше переконання, що використання електронних сигарет і вейпінг набули характеру епідемії».
AMA – одна з найбільш відомих і впливових організацій лікарів у США. Вона попереджає, що вейпери, які відчувають проблеми з диханням, біль у грудях або сильний кашель, повинні негайно звернутися за медичною допомогою. Водночас Адміністрація контролю за продуктами харчування і медикаментами (FDA) направила найбільшому виробнику електронних сигарет – компанії JUUL – попередження, звинувативши JUUL в порушенні закону: поширенні необґрунтованих заяв про безпеку її продукції.
Щодо куріння та ризиків важко хворіти на COVID-19, то це питання висвітлено у медичному видання «THE LANCET». Згідно із дослідженням, на сьогодні ризик смерті курців, які захворіли на COVID-19 на 27% вищий, ніж тих, хто не курить.
Сергій Левчук, завідувач відділу промоції здорового способу життя Волинського ОЦГЗ
Лариса Андрійчук, фахівчиня зі зв’язків зі ЗМІ та громадськістю Волинського ОЦГЗ