Підвищення артеріального тиску (АТ) – артеріальну гіпертензію (гіпертонічну хворобу) діагностують у 40% дорослого населення України. Ця недуга належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності. Згідно з рекомендаціями Європейського товариства кардіологів, оптимальний АТ – не вищий 120/80 мм рт. ст. Важливо знати, що на початкових стадіях артеріальна гіпертензія може не мати симптомів і ніяк не впливати на самопочуття. Про свою хворобу знають тільки 47% сільських та 85% міських жителів України. Підвищення артеріального тиску можна визначити лише при його вимірюванні. Для цього варто придбати тонометр. Цей прилад – незамінний при контролі артеріального тиску. Вибирайте моделі напівавтоматичні або автоматичні з манжеткою на плече.
Ваш АТ не повинен перевищувати рівень 140/90 мм рт. ст., адже високий тиск запускає каскад патологічних змін в судинах, серці, головному мозку, нирках, сітківці ока та призводить до розвитку ішемічної хвороби серця (і як наслідок – інфарктів міокарда), аритмій, інсультів, ниркової недостатності, когнітивних порушень (погіршення пам’яті, розумової діяльності).
Артеріальна гіпертензія потребує адекватного контролю та лікування. Використовуйте щоденник самоконтролю АТ або спеціальні додатки до смартфонів (цифрові щоденники) та фіксуйте середнє значення всіх результатів вимірювань. Тиск слід вимірювати двічі на добу: вранці натщесерце та увечері перед сном. Щоразу виконується не менше 2-х послідовних вимірювань на одній руці з інтервалом не менше 1-2 хвилин після 5 хвилин спокою.
Не призначайте собі лікування самостійно за телевізійною рекламою чи порадою рідних або друзів. Харчові добавки, магнітні браслети, різноманітні диски не замінять лікування.
Ваш сімейний лікар індивідуально, саме для Вас призначить відповідні обстеження, врахує всі супутні захворювання, протипоказання до вживання певних ліків, побічні дії препаратів та їх оптимальні комбінації. Не відміняйте самостійно призначені лікарем препарати для лікування гіпертонічної хвороби.
Окрім медикаментозної терапії, для нормалізації АТ потрібна зміна способу життя: відмова від куріння, зменшення вживання солі, алкоголю, нормалізація маси тіла, регулярна фізична активність.
Тютюнокуріння – доведений фактор ризику серцево-судинних захворювань та раку. Під впливом нікотину прискорюється пульс, виникає спазм судин, зростає ймовірність тромбоутворення, підвищується АТ. Ішемічна хвороба серця та мозковий інсульт у 2-3 рази частіше виникають у курців порівняно з тими, хто не курить. Згубну дію мають усі види тютюнових виробів незалежно від способу їх використання, включаючи кальян, вейпи, засоби для нагрівання тютюну, електронні сигарети. Порадьтесь з лікарем, як легше подолати цю звичку. Це дуже важливе рішення у Вашому житті.
Цукровий діабет значно прискорює розвиток серцево-судинних захворювань. У хворих на цукровий діабет оптимальний рівень артеріального тиску становить 130/80мм рт. ст. та нижче, рівень загального холестерину – менше 4,5 ммоль/л. Необхідно регулярно контролювати рівень глюкози в крові та глікозильованого гемоглобіну (дозволяє оцінити середній рівень глікемії приблизно за 3 останні місяці в %). При цьому цільовий рівень глікозильованого гемоглобіну має становити < 7%, а рівень глюкози крові – до 5,5 ммоль/л.
Стежте за масою тіла! Визначіть свій індекс маси тіла (ІМТ). Цей показник розраховується так: розділіть масу тіла (в кг) на квадрат вашого зросту (в м2). ІМТ вище 25 кг/м2 свідчить про надлишкову вагу, а вище 30 кг/м2 – про ожиріння. Зверніть увагу на обсяг своєї талії. Якщо він перевищує 88 см у жінок і 102 см у чоловіків, це вказує на абдомінальний тип ожиріння, який супроводжується прогресуванням гіпертонії, діабету, серцево-судинних хвороб. Якщо Ви поставили собі за мету схуднути, пам’ятайте, що зниження маси тіла має відбуватися поступово, не більше 1 кг на тиждень. Порадьтесь з лікарем щодо добової калорійності їжі та способів її контролю.
Регулярна фізична активність і дихальна гімнастика дозволяють знизити артеріальний тиск на 8-10 мм рт. ст., допомагає контролювати масу тіла, зменшує ризик виникнення цукрового діабету 2-го типу, поліпшує обмін ліпідів. Бажано займатися динамічними вправами середньої інтенсивності, що приносять задоволення чи можуть бути використані у щоденному житті (ходьба, біг підтюпцем, їзда на велосипеді, плавання) принаймні 30 хв 5-7 днів на тиждень.
Порушення обміну холестерину та ліпідів – основний фактор виникнення та прогресування атеросклерозу, який призводить до розвитку інфаркту та інсульту. Контролюйте свій рівень холестерину в крові. Загальний холестерин не повинен перевищувати 5,0 ммоль/л. Якщо лікар призначив Вам статини – препарати, які знижують рівень холестерину, необхідно виконувати його рекомендації.
Намагайтеся щодня дотримуватися збалансованої за складом та оптимальної за калорійністю дієти. Щоденний набір продуктів повинен бути різноманітним, включати достатню кількість овочів, фруктів (рекомендована ВООЗ норма – не менше 400 г на день), продукти з цільних злаків, молочні продукти з низьким вмістом жиру, морську рибу (не менше 3-4 рази на тиждень).
Необхідно зменшити в раціоні кількість жирів тваринного походження, трансжирів, цукру, солодощів та продуктів, що містять багато холестерину. Нижче наведено «Дієтичні рекомендації щодо правильного вибору продуктів харчування», які допоможуть Вам визначитись з раціоном харчування.
Не досолюйте готові страви. Надлишок солі міститься у копчених виробах, м’ясних та рибних напівфабрикатах, консервах тощо. Зменшення вживання солі до 5 г на добу (одна чайна ложка) знижує рівень систолічного АТ на 4-6 мм рт. ст. та діастолічного АТ – на 2-3 мм рт. ст.
Пам’ятайте, що надмірне вживання алкоголю сприяє підвищенню АТ. Допустимі дози для здорових чоловіків – не більше 20 мл на добу у перерахунку на чистий етанол (для жінок – вдвічі менше).
Нормалізуйте режим харчування: їжте частіше, але меншими порціями. Рекомендується повноцінний сніданок та обід, а після 18.00 бажано зменшити вживання їжі та надавати перевагу низькокалорійним продуктам.
Психоемоційне перевантаження негативно впливає на стан здоров’я. Дотримуйтесь режиму праці та відпочинку, подбайте про повноцінний сон. Не створюйте стресових ситуацій, не допускайте агресивної поведінки, роздратованості, негативних емоцій – це в першу чергу шкодить Вашому здоров’ю. Будьте доброзичливими, навчіться керувати своїми емоціями, частіше усміхайтесь. Спілкування з природою, домашніми тваринами, хобі допоможуть Вам підтримувати психологічну рівновагу. Якщо у Вас пригнічений настрій, порушення сну – зверніться до лікаря.
Зміна стилю життя вимагатиме від Вас повсякденних та постійних зусиль. Ваші звички формуються протягом багатьох років, позбутися їх одразу неможливо. Ставте перед собою реальні цілі, прямуйте до них крок за кроком, якщо щось не виходить – не здавайтесь і рухайтесь далі.
Сергій Левчук – завідувач відділу промоції здорового способу життя КП “Волинський ОЦГЗ”