Моя бабуся розповідала історію про те, як після сильної повені, що розмила цвинтар в часи її дитинства, в селі почав поширюватися черевний тиф… Глобальні зміни клімату, забруднення навколишнього середовища, безграмотна вирубка лісу спричиняють все частіші різкі зміни погодних умов, до яких важко підготуватися. Ось і зараз ми спостерігаємо масштабні повені на території усієї Західної України, які не тільки знищили посіви та майно, а й несуть серйозну загрозу спалахів інфекційних хвороб. Таких як гепатит А, дизентерія, той самий тиф, про який досі пам’ятає моя 92-річна бабуся.
Гепатит – це запалення печінки, яке можуть спричинити різні фактори. Найчастіше – це віруси гепатитів А, В, С, токсини (алкоголь, наркотики, пестициди тощо), медикаменти, а також автоімунні захворювання. Вірусний гепатит А (хвороба Боткіна в народі) – найпоширеніший тип вірусного гепатиту, що перебігає, як кишкова інфекція, оскільки вірус до організму потрапляє через рот з інфікованою їжею чи водою, або через забруднені предмети побуту. Хвороба зазвичай завершується повним одужанням без переходу в хронічну форму (на відміну від гепатитів В і С), але рідко трапляються важкі форми вірусного гепатиту А, які закінчуються смертю.
https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/tipi-virusnikh-gepatitiv/gepatit-a
За 4 місяці 2020 року в Україні зареєстровано 644 випадки вірусного гепатиту А (за цей же період 2019 року – 718 випадків), із них 107 випадків тільки за квітень 2020 р.
У травні 2020 року на Волині зафіксовано 2 випадки захворювання, 1 – у підлітка. Статистика попередніх років така: за 2019 рік гепатитом А захворіло 25 людей (6 в Луцьку, по 5 в Старовижівському та Любешівському районах), за 2018 – 35 ( по 10 в Луцьку та Шацькому районі), за 2017 – 23 (7 – в Луцьку). https://phc.org.ua/news/v-ukraini-zareestrovane-grupove-zakhvoryuvannya-spalakh-na-virusniy-gepatit
За даними міжнародної статистики, у світі трапляється близько 1,4 млн випадків вірусного гепатиту А щорічно. У США на вірусний гепатит А перехворіло до 30% населення, у країнах, що розвиваються (і становлять основну частину населення світу) – до 100%.
Гепатит А є одним із найпоширеніших інфекційних захворювань дитячого віку. Загальна інфікованість цим вірусом серед дітей сягає 60%. Найчастіше заражаються діти віком 5-14 років. У країнах із низьким рівнем економічного розвитку 90% дітей до 10 років переносять гепатит А. Із поліпшенням умов життя інфекцію частіше діагностують у підлітків та дорослих, у яких гепатит А протікає значно тяжче, ніж у дітей. https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-a
Сприйнятливість до вірусу надзвичайно висока. Пік захворюваності припадає на пізню осінь. Після перенесеної інфекції залишається стійкий імунітет на все життя. Вірус гепатиту А досить стійкий до впливу фізичних і хімічних чинників – за температури 100 С руйнується впродовж 5 хвилин, чутливий до дії формаліну та ультрафіолету. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається впродовж тижня, у воді – від 3 до 10 місяців, у випорожненнях – до 30 діб.
Джерелом захворювання є інфікована людина, яка виділяє вірус через сечу, кал, що забруднюють грунт (а через грунт – зелень, овочі, ягоди, фрукти) та предмети побуту. Порушення правил гігієни та забруднення фекаліями джерел водопостачання може призвести до епідемії.
Проявляється вірусний гепатит А на початку захворювання як ГРВІ – турбують гарячка, кашель, нежить, нудота, блювання, біль в животі (переважно справа під ребром), діарея, загальна слабкість, біль голови, у м’язах і суглобах. На 3-5 день від появи симптомів з’являється жовтяниця – жовтіють склери очей та шкіра, темніє сеча та знебарвлюється кал, що є наслідком руйнування клітин печінки під впливом вірусу. Але трапляються і безжовтяничні форми. З появою жовтяниці загальний стан хворого покращується і настає повільне одужання. У рідкісних випадках розвивається печінкова недостатність, яка стає причиною смерті.
Специфічного лікування вірусного гепатиту А не існує. Важливо, щоб хворий не зневоднився та дотримувався дієти. Запобігти захворюванню на вірусний гепатит А можна вакцинацією та ретельним дотриманням правил особистої гігієни, важливо вживати безпечну воду та продукти харчування.
https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/virusni-gepatiti/likuvannya-virusnikh-gepatitiv
Вакцина проти гепатиту А містить інактивований (вбитий) вірус, ліцензована для профілактики інфекції в дітей віком від 1 року і старших. Вакцину вводять внутрішньомязово в дельтоподібний м’яз (плече) за 2-х дозовою схемою з інтервалом у 6-18 місяців (залежно від інструкції виробника). Вакцину можна вводити одночасно з іншими вакцинами в різних шприцах та в різні ділянки тіла. Вакцина безпечна та високоефективна, оскільки захищає 95-100% вакцинованих та дає пожиттєвий захист. https://www.who.int/immunization/diseases/hepatitisA/ru/
Вакцинація від гепатиту А в нашій країні є рекомендована, тобто вакцина зареєстрована на ринку, але не закуповується за державні кошти. Її можна придбати самому та зробити щеплення у сімейного лікаря. Є категорії населення, яким вакцинація від гепатиту А буде дуже корисною:
Існує також постконтактна профілактика вірусного гепатиту А. У випадках, якщо людина не вакцинована від гепатиту А та не хворіла на цю інфекцію, але мала контакт із хворим, тоді необхідно звернутися до сімейного лікаря для вирішення тактики щонайшвидшого запобігання захворюванню.
Вакцинація від гепатиту А захищає тільки від вірусного гепатиту А, але не захищає від вірусного гепатиту В чи С. Від вірусного гепатиту В є окрема вакцина. Також існує комбінована вакцина від вірусних гепатитів А і В. Вакцина від гепатиту С на стадії випробувань, але поки не застосовується.
Ірина Грабовська-Микитюк,
фахівчиня з імунопрофілактики Волинського ОЦГЗ
You are not signed in. Sign in to post comments.
[…] продукти чи немиті руки. Детальніше за посиланням: https://www.volynphc.org.ua/gepatyt-a-chomu-zrostaye-ryzyk-poshyrennya-infekczij-pislya-povenej-i-ya… Гепатитами В і С – через контакт із мікроскопічною […]
[…] продукти чи немиті руки. Детальніше за посиланням: https://www.volynphc.org.ua/gepatyt-a-chomu-zrostaye-ryzyk-poshyrennya-infekczij-pislya-povenej-i-ya… Гепатитами В і С – через контакт із мікроскопічною […]
[…] продукти чи немиті руки. Детальніше за посиланням: https://www.volynphc.org.ua/gepatyt-a-chomu-zrostaye-ryzyk-poshyrennya-infekczij-pislya-povenej-i-ya… Гепатитами В і С – через контакт із мікроскопічною […]
Comments are closed.