Пандемія COVID-19 перерви не бере. Проте навіть умови суворих обмежень, в яких ми всі опинилися, не є підставою переривати планову вакцинацію. Один із ключових моментів ефективності імунізації – це дотримання правил «холодового ланцюга», адже тільки вакцина, що правильно транспортується, зберігається та вводиться, створює необхідний захист від інфекцій, поширенню яких можливо запобігти вакцинацією.
З метою перевірки дотримання правил «холодового ланцюга» головна спеціалістка з педіатрії управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації Людмила Рожко та фахівчиня з імунопрофілактики Волинського обласного центру громадського здоров’я Ірина Грабовська-Микитюк здійснили моніторинговий візит у Піддубцівську амбулаторію загальної практики – сімейної медицини Луцького району.
Луцький районний центр первинної медико-санітарної допомоги включає 10 амбулаторій: Липинську, Торчинську, Гіркополонківську, Боратинську, Лаврівську, Чаруківську, Заборольську, Рокинівську, Білостоцьку та Піддубцівську. Приміщення Піддубцівської амбулаторії нещодавно повністю реконструйоване в рамках спільного проекту Міністерства охорони здоров’я України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі в людей». В амбулаторії зараз працює дві сімейні лікарки, які мають укладені декларації із понад 4-ма тисячами жителів с. Піддубці та кількох навколишніх сіл.
За 9 місяців 2020 року медпрацівники Луцького району досить ефективно попрацювали щодо планової вакцинації дітей: 3-ма дозами вакцини від поліомієліту охоплено 70,7% дітей до 1 року, поліо-4 отримали 73,5% малюків у 18 міс., поліо-6 – 70,8% підлітків у 14 років, рівень вакцинації від поліомієліту поза календарем – 74-100% (це діти, які отримали свої щеплення пізніше, оскільки з певних причин не були вакциновані за віком).
Від дифтерії, правця та кашлюку в районі щеплено 61,9% (79,2% – у 2019 р.) дітей до 1 року, 62,5% (82,2% – у 2019 р.) малят у 18 міс., АДП отримали 54,5 % (59% – у 2019 р.) дітей у 6 років, 71,9% (72,7% – у 2019 р.) підлітків у 16 років. Показник охоплення вакцинацією від дифтерії та правця дорослого населення потребує поліпшення – 24,4 % (76,6% – у 2019 р.). Від кору, краснухи і паротиту щеплено тільки 63,5% ( 77,1% – у 2019 р.) дітей в 1 рік та 76,1 % (88,9% – у 2019 р.) 6-річних дітей. «Наздогнали» свій календар 100% дітей віком старше 2 років! Від гепатиту В до 1 року 3 дози вакцини отримали 68,7% (94,6% – у 2019 р.) немовлят, але всі малюки старші 1 року, які не отримали вакцину від гепатиту В, вже провакциновані від цієї недуги (100% охоплення трьома дозами після 1 року). Тобто карантинні обмеження негативно вплинули на стан вакцинації в районі, якщо порівнювати із показниками 2019-го року, але спільними зусиллями ситуацію можливо поліпшити.
Щодо дітей, які обслуговуються в Піддубцівській амбулаторії, то цифри такі:
Поліо- 3 до 1 року – 73,2%, поліо-4 у 18 міс. 73,8%, поліо-6 у 14 років 71,4%, поліо у дітей старших 7 і 15 років – 100%! Від дифтерії, правця і кашлюку 3 дози вакцини отримали 73,2% дітей до 1 року, а первинний вакцинальний комплекс завершили 73,8% малюків віком 18 міс., від дифтерії та правцю вакциновані 73% дітей у 6 років та 73,8% – у 16 років, але тільки 57,6% дорослих. Від кору, краснухи та паротиту вакциновані 74,4% дітей в рік та 75,7% дітей у 6 років. Від гепатиту В захищені 73,2% немовлят до 1 року.
Обидві сімейні лік
арки амбулаторії – Тетяна Кондратюк та Олена Цалко переконані, що запорука вдало проведеного щеплення – це, насамперед, робота з батьками. Вони знають своїх маленьких пацієнтів поіменно, добре орієнтуються в їхніх потребах та стані здоров’я, знаходять індивідуальний підхід до кожного. При порушенні графіка проводять вакцинацію кількома вакцинами одночасно, що дозволяє зменшити кількість візитів до амбулаторії та знизити рівень стресу в дітей. Та невелика кількість малюків, яка не отримала своїх планових щеплень, залишається незахищеною з причини відмови батьків із релігійних мотивів.
Амбулаторія має два окремі входи/виходи, що дозволяє розділити потоки пацієнтів. Окрім того, сімейні лікарки, плануючи вакцинацію, зв’язуються із батьками маленьких пацієнтів та пропонують прийти на щеплення в чітко зазначений час, аби мінімізувати кількість контактів. В амбулаторії облаштовано постійний пункт щеплень.
У кожній із амбулаторій Луцького району визначена особа, яка відповідає за обіг вакцин та правила дотримання «холодового ланцюга». У Піддубцівській АЗПСМ такою людиною є сімейна медсестра пункту щеплення Зоя Александрова, яка впродовж багатьох років проводить вакцинацію у закладі. Вона контролює наявність відповідних вакцин, терміни придатності, стан флаконних термоіндикаторів, разом із сімейними лікарками складає річні та коригує перспективні плани вакцинації на території обслуговування амбулаторії.
Пункт щеплень оснащений новим холодильником із морозильною камерою (менше року в експлуатації), термосумками, достатньою кількістю холодових елементів, коробками безпечної утилізації.
В холодильнику розміщені 2 термометри для контролю температури, середня температура записується на листок (близько +4° за Цельсієм), прикріплений до холодильника. Для підтримки належної температури в холодильнику на випадок аварійної ситуації зберігається вода в пластиковій ємності у корзині знизу, розроблено план дій на випадок вимкнення електроенергії.
У морозилці вертикально розміщені холодові елементи. На верхній полиці холодильника розміщені коробки із вакциною КПК, на середній – промарковані коробки та розпочаті флакони із вакцинами АКДП, пента Хіб, АДП-м, АДП, на нижній – вакцина від гепатиту В.
В окремій шафці наявні всі препарати для надання невідкладної допомоги у випадку анафілактичного шоку, алергічної реакції чи синкопе (непритомності). Всі медикаменти із нормальним терміном придатності зберігаються відповідно до інструкції. Також на стіні на видимому місці прикріплено роздруковані алгоритми дій надання невідкладної допомоги.
Персонал, який проводить вакцинацію в амбулаторії, добре знає техніку виконання щеплень, правила розведення, зберігання та транспортування вакцин. Також відмінно орієнтується у наказах, що регламентують вакцинацію, ретельно веде відповідну документацію (перевірено амбулаторні карти пацієнтів).
З огляду на вимоги інфекційного контролю, в Піддубцівській амбулаторії дотримуються заходів індивідуальної безпеки: весь персонал – в правильно одягнених медичних масках, які регулярно змінюються, в захисних щитках, при виконанні маніпуляцій – в рукавичках і захисних халатах, які відповідно утилізуються (чи обробляються – щитки, окуляри) після використання. Медичні працівники вміють правильно мити й обробляти антисептиком руки перед проведенням вакцинації та інших маніпуляцій.
Окремо фахівчині центру громадського здоров’я та управління охорони здоров’я ОДА обговорили з медперсоналом амбулаторії необхідність вакцинації від грипу та пневмококів для груп ризику, адже така додаткова вакцинація особливо актуальна в період епідсезону грипу та ГРВІ, а також правила транспортування вакцини самими пацієнтами в пункт щеплення із аптеки ( за умови, коли батьки самостійно купують в аптеці вакцину, що не входить до Національного календаря щеплень). Цей механізм в амбулаторії також налагоджений, сімейні лікарки надають вичерпні пояснення своїм пацієнтам про те, як правильно доставити вакцину в пункт щеплень, аби зберегти її від впливу високої температури та втрати ефективності.
Ірина Грабовська-Микитюк,
фахівчиня з імунопрофілактики Волинського ОЦГЗ