У 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я поставила за мету знизити до 2030 року кількість нових випадків інфікування вірусними гепатитами на 90%, а рівень смертності – на 65% (порівняно із 2015 роком). Діагностика вірусних гепатитів – один із ключових напрямків досягнення цієї мети, тому необхідно, щоб 90% людей знали про свій статус.
Наразі впроваджуються спрощені моделі діагностики вірусних гепатитів, зокрема перший етап може проводитися за допомогою використання швидких тестів. Швидкі тести існують для діагностики багатьох вірусних та бактерійних інфекцій – ВІЛ/СНІДу, вірусних гепатитів В і С, грипу, ротавірусної, коронавірусної інфекції, скарлатини (бета гемолітичного стрептокока групи А) тощо. Крапля крові із пальця (найчастіше) чи слиз із горла, наприклад, вже за кілька хвилин покажуть, чи людина інфікована. Відносна чутливість більшості швидких тестів становить 99% (для гепатиту С – 98%, для гепатиту В – 100%), відносна специфічність – близько 98% ( для гепатиту С – 97%, для гепатиту В – 98%) http://www.ifp.kiev.ua/doc/journals/uhj/04/pdf04-(1-2)/69.pdf .
Тестування на вірусні гепатити можна пройти у свого сімейного лікаря (ця діагностична процедура здійснюється в рамках послуг первинної медичної допомоги). Швидкі діагностичні тести також можна придбати в аптеці або здати кров у лабораторії. У кожного пацієнта, який звертається за допомогою до сімейного лікаря, уточнюють його вакцинальний статус та оцінюють на предмет необхідності скринінгу на вірусні гепатити. Але такий скринінг є добровільним. Його пропонують людям, які:
– вже мають діагностовані гепатити та отримують з цього приводу лікування;
– які ніколи не вакцинувалися або не знають чи отримали необхідні дози вакцини від гепатиту В;
– які проходили скринінг понад 12 місяців тому і мають фактории ризику наявності захворювання;
– проституйованим особам;
– особам, які споживають наркотики ін’єкційним шляхом;
– особам, які отримували донорську кров чи її комноненти;
– медичним працівникам, працівникам служби надзвичайних ситуацій, правоохоронних органів;
– особам, які мають клінічні ознаки вірусних гепатитів В чи С;
– особам, які живуть із ВІЛ;
– особам, які перебували в установах виконання покарань;
– особам, які мали чи мають контакти із інфікованим вірусним гепатитом В чи С;
– особам, які робили пірсинг, татуювання, отримували медичну, стоматологічну, косметологічну допомогу в умовах, за яких немає певності в дотриманні стерильних умов.
Тестування здійснює лікар або медична сестра. https://www.phc.org.ua/news/yak-i-koli-provoditi-testuvannya-na-virusni-gepatiti-simeynim-likaryam-i-terapevtam
Першим етапом скринінгу на вірусний гепатит В є визначення поверхневого антигену гепатиту В (HbsAg). Наявність цього антигену свідчить про гострий або хронічний гепатит В, носійство вірусу. Для виявлення вірусного гепатиту С людина проходить обстеження на виявлення антитіл до гепатиту С (Ig G, Ig M). Наявність антитіл може свідчити про гостру чи хронічну стадію захворювання, про перенесений в минулому вірусний гепатит С. Якщо швидкі тести показують позитивний результат (тобто людина інфікована вірусним гепатитом В чи С, або ж обома одразу), то для визначення діагнозу (на якому «етапі розвитку» інфекція в організмі) необхідно перевірити наявність РНК вірусу гепатиту С або cоre-антигену вірусу гепатиту В. Якщо підтверджуючі тести позитивні, пацієнт скеровується до лікаря-інфекціоніста чи гастроентеролога для додаткових обстежень (визначення генотипу вірусу гепатиту С при хронічній інфекції для обрання схеми лікування, визначення ДНК вірусу гепатиту В тощо) та призначення лікування.
Для швидкого діагностичного тесту на вірусний гепатит В чи С достатньо взяти кров із пальця через прокол скарифікатором. Результат тесту з’являється через 30 хв і може бути оцінений візуально. Завдяки простоті та швидкості виконання тестів, а також відсутністю потреби брати кров із вени, такі тести можуть проводити не тільки медпрацівники, а й будь-яка підготована особа без спеціальної освіти.
Отже, після швидкого діагностичного тесту можна зрозуміти, чи інфікована людина вірусними гепатитами. Якщо інфікована, то необхідні подальші діагностичні тести для призначення відповідного лікування. Якщо отриманий результат тестування некоректний або сумнівний, то пропонується провести повторно скринінг із використанням іншого тесту.
https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/VG_rekomendatsii_A4_CMYK_web.pdfи
Ірина Грабовська-Микитюк,
фахівчиня з імунопрофілактики Волинського ОЦГЗ