У рамках місячника боротьби із захворюванням на туберкульоз, 11 та 13 березня 2020 року відбулися семінари-тренінги для лікарів загальної практики сімейної медицини.
З вступним словом звернувся до присутніх керівник КП «Волинський обласний центр громадського здоров’я» Сергій Новосад, він звернув увагу на актуальність навчання, яке зумовлене покладанням на первинну ланку медицини обов’язків з інфекційного контролю та запровадженням моделі амбулаторного лікування туберкульозу в рамках медичної реформи в Україні. Лікарі первинки мають вирішувати проблеми контролю за лікуванням туберкульозу та заходів із профілактики поширення хвороби.
«Епідемічна ситуація з туберкульозу в області хоч і має тенденцію до поступового зниження захворюваності, та все ж залишається складною», – повідомив Юрій Валецький, доктор медичних наук, координатор групи експертів управління охорони здоров’я ОДА за напрямом «Фтизіатрія. Пульмонологія». Наприклад, у 2019-му році виявлено 519 нових випадків туберкульозу, а в 2018-му – 546. Показник захворюваності знизився на 4,7% із 52,72 на 100 тисяч населення у 2018 році до 50,3. Загальна кількість діагностованих випадків включно з рецидивами хвороби у 2018-му році становила 706. У 2019-му році – 664.
Найвищі показники захворюваності на туберкульоз відзнааються у Старовижівському, Любомльському та Шацькому районах, найнижчі – у місті Нововолинську, Камінь-Каширському та Рожищенському районах. Хоча, як зазначив Юрій Валецький, такі дані можуть бути пов’язані з недостатньою діагностикою.
Негативним фактом залишається пізнє виявлення захворювання. 86% випадків з діагностованих випадків туберкульозу у 2019-му році – бацилярні форми, коли збудник виявляється в харкотинні. Лише 129 випадків діагностовано під час профоглядів, решта пацієнтів зверталися за медичною допомогою уже з симптомами хвороби. Актуальною для Волині (як і для України в цілому) є проблема мультирезистентних (стійких до протитуберкульозних препаратів) форм туберкульозу. Торік їх було діагностовано 129.
З позитивних факторів Юрій Валецький відзначив зниження кількості випадків захворювання серед дітей у 2019-му році (12 проти 16 у 2018-му), 100% забезпечення пацієнтів протитуберкульозними препаратами та поява нових препаратів для лікування туберкульозу, які доступні і у Волинській області, що допомогло скласти ефективні схеми лікування для пацієнтів із стійкими формами хвороби.
Іван Нискогуз, директор Волинського обласного фтизіопульмонологічного центру наголосив: скорочення кількості ліжок у протитуберкульозних закладах області не вплине на якість надання медичної допомоги. З 420 ліжок профільних закладів залишиться 225, проте скорочення часу перебування на стаціонарному лікуванні сприятиме зниженню ризиків перехресного інфікування пацієнтів (адже ризик заразитися в стаціонарі вищий у 50 разів) і поширенню мультирезистентного туберкульозу. Тож після знебацилення пацієнт успішно може продовжувати лікування амбулаторно.
Загалом сімейними лікарями було опрацьовано наступні питання:
1 роль сімейного лікаря в виявленні та лікуванні хворих на туберкульоз;
2 оптимізація протитуберкульозної служби області;
3 «пацієнт-орієнтована» модель надання протитуберкульозної допомоги хворим на туберкульоз;
4 лабораторна діагностика туберкульозу;
5 сучасні підходи до діагностики та лікування туберкульозу;
6 епідеміологічна ситуація з туберкульозу;
7 роль сімейного лікаря в покращенні епідеміологічної ситуації з туберкульозу;
8 виявлення, діагностика та лікування туберкульозу легеневої локалізації;
9 виявлення, діагностика та лікування туберкульозу позалегеневої локалізації;
10 симптоматичне лікування кашлю у хворих на туберкульоз та іншу легеневу патологію.
Учасники знайомилися із системою оперативних досліджень захворювання, клінічними аспектами сучасного лікування туберкульозу та моніторингу хвороби задля підвищення рівня контролю над проблемою. Детальну увагу приділили питанню впровадження національних вимог до протоколів лікування туберкульозу, зокрема мультирезистентного.