Cемінар-тренінг у форматі вебінару «Питання онкопревенції» 16 жовтня відбувся у КП «Волинський обласний центр громадського здоров’я»
.Лікарі КП « Волинський обласний медичний центр онкології» Володимир Федорчук та Тарас Рожанський приділили увагу питанням поширеності та профілактики раку молочної залози та шийки матки.
Описано близько 80 факторів ризику, що здатні викликати передрак та рак молочної залози (РМЗ), – наголосив Володимир Федорчук, лікар хірург-онколог, завідувач онкохірургічного відділення № 2 КП «Волинський обласний медичний центр онкології».
До них належать:
Співвідношення жінок і чоловіків, що захворіли становить 135:1;
найчастіше раком молочної залози хворіють у віці 45-65 років (більше 50%), лише 10% пацієнток – молодші 30 років;
мастопатія:
ризик зростає у понад 3 рази при атиповій проліферації епітелію;
спадкова схильність до РМЗ добре відома, однак лише у 10-20% хворих можна говорити про сімейний РМЗ і лише 5% випадків генетично обумовлені;
потенційний ризик захворіти РМЗ збільшується в 2 рази, якщо були випадки захворювання по материнській лінії.
Вживання алкоголю в дозі 50 мл. щоденно збільшує ризик захворіти раком молочної залози в 1,4-1,7 рази, особливо при обтяженому сімейному анамнезі.
На жаль, одна з причин,чому жінки не відвідують лікаря-мамолога – страх. Але насправді, лише в 3% випадків пухлина є злоякісною, в 8% – це доброякісне утворення, в решті випадків – варіант норми або різні форми дифузної мастопатії.
Володимир Федорчук радить обов’язково самообстежуватися, адже завдяки самообстеженню не лише знижується частота запущених випадків, а й знижується смертність (18,8%). Серед інших методів обстеження, які призначає лікар – УЗД, мамографія, пункційна біопсія.
Прогноз раку молодшої залози залежить від стадії, в якій було розпочато лікування.
5-річне виживання становить:
в І-й стадії – 96%,
в ІІА стадії – 90%
в ІІВ стадії – 82 %,
в ІІІА стадії – 75%,
в ІІІВ стадії – 67%,
в ІV стадії – 18%.
Абсолютний показник захворюваності на рак шийки матки (РШМ) в Україні за рік – 5000
хворих;
кількість хворих на РШМ у віці 20-24 роки зросла на 70%, 30-34 роки – на 30 %. Про це повідомив Тарас Рожанський, лікар гінеколог-онколог, завідувач відділення Волинського обласного медичного центру онкології.
Щороку в Україні помирає 2500 хворих на РШМ (500– працездатного віку, 250 – репродуктивного віку);
5-ти річна виживаність хворих на РШМ:
І стадія – 92 %, ІІ – 60-65 %, ІІІ – 30 %;
летальність до року – 20 %.
Незважаючи на відому етіологію і тривалий період трансформації епітелію, рак шийки матки в структурі загальної захворюваності на рак у жінок в 2019-му році – на 5 позиції.
Рак шийки матки (РШМ) – патологія, яка займає чільні місця в структурі захворюваності та смертності жінок.
52890загальна кількість хворих на РШМ в Україні, які перебували на обліку в 2019 році.
У 2019 році зареєстровано 4096вперше виявлених випадків РШМ; менше половини (!) з них – на профоглядах – 44,5%.
Щодня від раку шийки матки помирає 5 українських жінок. Тому профілактика має надзвичайно велике значення.
Первинна профілактика –
Вакцинація. В Україні зареестровані профілактичні бівалентна (проти 16 та 18 типів вірусу папіломи людини) та квадрівлентна (проти типів вірусу 6,11,16 та 18 типів вірусу папіломи людини) вакцини . Вакцинація є специфічною профілактикою раку шийки матки.
Просвітницька робота серед жіночого населення, особливо підлітків щодо факторів ризику розвитку РШМ, ролі вірусу папіломи людини та генітальних інфекцій у розвитку дисплазій та РШМ, виховання правил особистої гігієни та гігієни статевого життя.
Вторинна профілактика – це своєчасне виявлення та лікування фонових, передракових станів епітелію шийки матки та передінвазивного раку.