CОVID -19 вніс корективи у наше життя.
Дуже часто коронавірусна інфекція протікає без симптомів або в легкій формі. Щоб дізнатися чи є наявна інфекція в організмі необхідно провести скринінгове дослідження на антитіла до коронавірусу (IgА, IgM і IgG).
В області проводяться дослідженні антитіл IgM / IgG до вірусу CОVID -19 імуноферментним методом (ІФА).
Що таке антитіла до коронавірусу?
Антитіла – це специфічні білки, які виробляє імунна система у відповідь на потрапляння будь-якого інфекційного агента, в даному випадку CОVID -19, навіть якщо не було проявів хвороби.
Як утворюються антитіла?
На першому тижні захворювання утворюються імуноглобуліни М (IgM). Вони вважаються маркерами гострої інфекції. Антитіла класу М першими починають боротьбу з інфекцію і на фоні інших запальних процесів, аутоімунних захворювань, вагітності часто дають «хибнопозитивний» результат. У разі позитивного тесту IgM, для підтвердження діагнозу COVID -19 необхідно провести діагностику методом полімеразної ланцюгової реакції ( ПЛР).
Як правило, при коронавірусній інфекції, антитіла IgM через місяць зникають, замінюючись на більш специфічні антитіла IgG.
Вчені з’ясували, що при CОVID -19 антитіла IgM можуть зберігатися до 1,5-3 місяців, але сам вірус уже давно не виявляється.
Імуноглобуліни G (IgG) утворюються через 5-6 тижнів з моменту потрапляння вірусу в організм. Виявлення антитіл IgG свідчить про факт потрапляння коронавірусу в організм та імунну відповідь на коронавірус. Сформовано імунітет після перенесеної інфекції. В більшості інфекцій, наявність антитіл IgG свідчить про стійкій імунітет до хвороби. Чи формується стійкий імунітет до CОVID -19 на разі не відомо, це питання ще досліджується.
Це скринінговий метод. Виконується імуноферментним методом (ІФА). Відповідь видається в форматі «виявлено / не виявлено».
Якщо антитіла Ig M (+) виявлено, IgG (-) не виявлені – ознака гострої інфекції. Необхідно провести дослідження мазка із зіву методом ПЛР.
Якщо антитіла IgM (+) виявлено, IgG (+) виявлено – початок одужання або недавно перенесене захворювання.
Якщо антитіла IgM (-) не виявлені, IgG (+) виявлено – свідчить про перенесений раніше COVID-19.
Якщо антитіла IgM (-) не виявлені, IgG (-) не виявлені – пацієнт ще не зустрічався з вірусом.
Лікувально-профілактичні підприємства (заклади) області, які станом на 12.08.2020 проводять дослідження імуноферментним методом (ІФА): ДУ «Волинський ОЛЦ МОЗ України»; КП “Волинська обласна клінічна лікарня”; КП “Волинська обласна інфекційна лікарня”; КП ” Волинський обласний центр з профілактики та боротьби зі СНІДом”; КП “Волинський обласний перинатальний центр”; КП “Волинське обласне дитяче ТМО”; КП “Волинський обласний медичний центр окології”; КП “Луцька міська клінічна лікарня”; КП “Луцький міський клінічний пологовий будинок”; КНП “Нововолинська центральна міська лікарня”; КП “Луцька центральна районна лікарня”; КНП “Ковельське міськрайонне ТМО”; КП “Володимир-Волинське ТМО”; КНП “Любомльське ТМО Любомльської районної ради”; КНП “Камінь-Каширська ЦРЛ”; КНП “Ратнівська ЦРЛ”; КНП “Іваничівська ЦРЛ” ; КП “Маневицька ЦРЛ”; КНП “Любешівська ЦРЛ”.
Завідувачка відділом МіО Волинського ОЦГЗ
Наталя Орлецька