20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
20Жов
20 жовтня – Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози
Самообстеження грудей — доступна кожній жінці процедура, яку потрібно проводити щомісячно, починаючи з 20 років.
Завдяки цій простій методиці можна виявити захворювання на ранніх етапах, оперативно розпочати лікування та з ймовірністю в 95% повністю позбутися недуги. За деякими даними, до 80% новоутворень жінки виявляють при самообстеженні, тож первинне самообстеження грудей цілком може навіть врятувати життя.
Зазначимо, що самообстеження аж ніяк не замінює огляд у лікаря, мамографію чи УЗД молочних залоз. Цей метод також не дозволяє розпізнати недуг на почткових стадіях. Проте правильні систематичні самообстеження допоможуть жінці відстежити будь-які змінив молочних залозах у період між плановими візитами до лікаря, та вчасно звернутись за консультацією.
У фертильному (репродуктивному) віці самообстеження слід здійснювати на 6-12-й день менструального циклу. Для жінок у менопаузі день самообстеження значення не має.
Тож як самообстежити груди?
Встаньте перед дзеркалом, попередньо знявши одяг та білизну, покладіть руки спочатку на пояс, потім – за голову.
В обох положеннях зверніть увагу на:
загальну форму молочних залоз: чи симетричні вони, чи немає випирань або вм’ятин;
колір та якість шкіри: чи не з’явилися плями, зморшки, складки;
сосок та ареоли: чи є виділення (щоб побачити це, треба стиснути сосок двома пальцями), нашарування шкіри, ерозії, тріщини, втягнення чи відхилення соска.
Ляжте на рівну поверхню, підклавши одну руку під голову, та пропальпуйте молочну залозу (ліву – правою рукою, праву – лівою) круговими, вертикальними, горизонтальними рухами.
Зверніть увагу на:
будь-які ущільнення;
кулькоподібні утворення;
болючість під час натискання.
Після обстеження молочних залоз пропальпуйте ділянки пахв, де розташовані лімфатичні вузли. Зверніть увагу, чи не збільшилися лімфовузли з моменту попереднього обстеження.
Вас мають насторожити будь-які зміни, не пов’язані з віком, втратою ваги чи дітонародженням. Будь-які зміни – привід для термінового звернення до сімейного лікаря, гінеколога або мамолога.