Щорічно 1 грудня, згідно з рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та Генеральної Асамблеї ООН, прийнятими в 1988 році, відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цей день започатковано з метою підвищення обізнаності про епідемію СНІДу, спричинену поширенням ВІЛ-інфекції.
Основна мета цього дня – привернути увагу суспільства до проблем поширення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) та захворюваності на синдро́м набу́того імунодефіци́ту (СНІДу), згадати про важливість вчасної діагностики ВІЛ-інфекції.
Майже в половині країн Європи (за даними ВООЗ) спостерігається тенденція до збільшення кількості нових випадків ВІЛ-інфекції, хоча темпи епідемії і сповільнилися.
У більшості жителів Європи діагноз ВІЛ-інфекції встановлюється на пізній стадії (53%), що підвищує ризик розвитку ускладнень захворювання, смертності, зумовленої ВІЛ та подальшого поширення ВІЛ-інфекції. Водночас тенденція до стабілізації показників захворюваності на СНІД, яка спостерігається з 2012 року, може бути результатом політики «Лікувати всіх», згідно з якою антиретровірусну терапію пропонують усім з моменту встановлення ВІЛ-позитивного статусу, незалежно від стадії захворювання. Цю політику на сьогодні впровадила більшість країн східної Європи.
На початку 2020 року під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я України перебувало 136 130 ВІЛ позитивних осіб – 355,1 на 100 тис. населення та 4431 дитина з діагнозом ВІЛ-інфекції у стадії підтвердження.
Серед вперше зареєстрованих осіб у 2019 році:
В Україні протягом (1987-2019 років) офіційно зареєстровано 346 454 випадків ВІЛ інфекції, померли – 50 691.
В Україні станом на 1 січня 2020 року на обліку перебуває 251 168 осіб, з них 136 105 отримують антиретровірусну терапію (АРТ).
За період епідемії у Волинські області (1996 – 9 місяців 2020 р.) виявлено
5 754 ВІЛ-інфіковані особи, під медичним наглядом перебуває 2 189 осіб, з них 27 дітей та 12 підлітків. Померли 1 254 людини. Станом на 1 листопада 2020 року антиретровірусну терапію отримує 1520 осіб.
За січень – жовтень 2020 року в Україні офіційно зареєстровано 13 277 випадків ВІЛ-інфекції, 3 533 випадки СНІДу та 1 802 смерті, зумовлені СНІДом серед громадян України та 44 випадки ВІЛ-інфекції серед іноземців.
У Волинській області за 10 місяців 2020 року зареєстровано 111 нових випадків ВІЛ-інфекції, 52 випадки СНІДу та 27 випадків смерті, зумовленої СНІДом. За 10 місяців на облік взято 26 дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів.
В 2019 році показник захворюваності на ВІЛ-інфекцію в області зменшився порівняно з показником 2018 року (21,5 на 100 тис. населення) і становив 15,0 на 100 тис. населення (156 нових випадків ВІЛ-інфекції).
За 10 місяців 2020 року показник захворюваності також зменшився і становить 10,8 на 100 тис. населення (111 нових випадків ВІЛ-інфекції), що пов’язано зі зменшенням кількості обстежень на ВІЛ.
Станом на 1 жовтня 2020 року антиретровірусну терапію (АРТ) отримували 1 520 осіб, з них 38 дітей.
Розширення масштабів тестування та лікування в поєднанні з комплексним підходом, що включає доступ до профілактичних програм, пов’язаних з ВІЛ-інфекцією, а також заходів із захисту прав людини та створення сприятливих умов отримання ВІЛ-сервісних послуг сприяє поліпшенню комплексу континууму медичних послуг для людей, які живуть з ВІЛ.
Основними напрямками з розширення доступу до ВІЛ-сервісних послуг є забезпечення широкого залучення населення до консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію за ініціативою медичних працівників, що спрямовані на встановлення діагнозу на більш ранніх стадіях. Також розширення послуг консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію і доступність послуг на рівні закладів охорони здоров’я є головною стратегією для досягнення цілей ЮНЕЙДС .
Джерелом ВІЛ-інфекції є люди, інфіковані ВІЛ, на будь-якій стадії захворювання, в тому числі в інкубаційному періоді.
Вірус імунодефіциту людини може знаходитися у всіх біологічних рідинах (кров, сперма, вагінальний секрет, грудне молоко, слина, сльози, піт).
За ступенем ризику зараження найбільшу небезпеку становить ВІЛ-інфікована кров (для зараження достатньо 0,1 мл інфікованої крові), оскільки саме крові містить найбільш високу концентрацію вірусу, далі — сперма, вагінальний секрет, спинномозкова рідина. Такі біологічні рідини як піт, слина, сеча, слізна рідина, мокрота містять настільки малу концентрацію вірусу, що не становлять небезпеки.
Швидке тестування – це можливість виявити, чи має людина ВІЛ-інфекцію. Вчасна діагностика допомагає виявити вірус імунодефіциту (ВІЛ) за декілька років до появи симптомів та розвитку хвороби – СНІДу (синдрому набутого імунодефіциту).
Симптоми та обставини, при яких необхідне обстеження на ВІЛ:
Зважаючи на значне поширення ВІЛ-інфекції, Україна ухвалила Державну стратегію протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам до 2030 року.
Цілями реалізації зазначеної стратегії у частині ВІЛ-інфекції до 2030 року є:
На сьогодні дізнатися про ВІЛ-позитивний статус не означає почути вирок! ВІЛ-позитивні українці можуть отримувати лікування безплатно, мати здорових дітей. На сьогодні ВІЛ-інфікованим надається безоплатна і доступна (за показами) специфічна антиретровірусна терапія, яка дає можливість жити повноцінним життям.
Слід пам’ятати, що якщо ти ВІЛ-інфікований – ти не самотній. ВІЛ-позитивна людина має право на особисте життя, доступ до інформації та освіти, медичної допомоги.
Як діяти у разі негативного або позитивного результату швидкого тесту на антитіла до ВІЛ?
Етапи діагностики ВІЛ
А0 – Сортувальне тестування – використання одного ШТ при проведенні
тестування за межами ЗОЗ, зокрема в цілях наукових досліджень та
аутріч-тестування в ключових групах населення (КГН).
А1 Скринінговий етап – використання першого ШТ або ІФА при
проведенні тестування в ЗОЗ.
А2 Підтверджувальний етап – використання другого (третього) ШТ та/або
при проведенні тестування в ЗОЗ для осіб, які отримали позитивний
результат на скринінговому етапі.
А3 А1/2 Ідентифікаційний етап – повторне тестування ІМ в іншому ЗОЗ або 2
ШТ у тому ж ЗОЗ при взятті під медичний нагляд або призначенні АРТ.
А1/2
Наталія Орлецька,
завідувачка відділу моніторингу і оцінки Волинського ОЦГЗ